Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
USVI-1/415-1/05
z 4 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USVI-1/415-1/05
Data
2005.05.04



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
udział w spółce jawnej
wysokość udziałów
wysokość zaliczki
zaliczka uproszczona


Pytanie podatnika
dotyczy wysokości wyliczenia zaliczki płaconej w uproszczonej formie w przypadku zmiany wysokości udziałów w spółce


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 44 ust. 6b, ust. 6h w związku z art. 30c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, po rozpatrzeniu wniosku pana Jacek W. z dnia 9.03.2005 r. (data wpływu do tut organu 15.03.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego, postanawia nie uznać stanowiska przedstawionego we wniosku.

W dniu 15.03.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek pana Jacka W. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o wysokości wyliczenia zaliczki płaconej w 2005 r. w uproszczonej formie w przypadku, gdy od 1.01.2005 r. udziały w spółce zmieniły się z 50 % na 70 %. We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

  • w 2005 r. wybrał metodę uproszczoną wpłacania zaliczek na podatek dochodowy zgodnie z art. 44 ust 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • zaliczkę wyliczył w oparciu o dochód osiągnięty w 2003 r.
  • podatnik jest udziałowcem spółki jawnej, w której udział podatnika w 2003 i 2004 r. wynosił 50 %, a od 1.01.2005 r. udział w spółce wynosi 70 %.

W ww. wniosku podatnik przedstawia stanowisko, iż powinien wyliczać zaliczkę według 70-procentowego udziału a nie 50-procentowego, który obowiązywał w 2003 r., na podstawie którego wyliczony został dochód do wpłaty zaliczki w 2005 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu analizując wniosek nie potwierdza stanowiska przedstawionego w pana piśmie, gdyż nieprawidłowo sądzi pan, że do wyliczenia zaliczki uproszczonej w 2005 r. przyjmuje się dochód osiągnięty w 2003 r. wg 70-procentowego udziału w spółce jawnej.

Od dnia 1.01.2004 r. osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą otrzymały możliwość wyboru nowego sposobu opodatkowania, tj. według jednej, 19-procentowej stawki zgodnie z zapisem art. 30c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - taką metodę wybrał podatnik w 2004 r. i kontynuuje ją w 2005 r.

Zgodnie z art. 44 ust 6b ww. ustawy podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej z zastrzeżeniem ust 6h i 6i przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym określonej w art. 27 ust 1 od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2 złożonym:

  • w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo,
  • w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata, jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w punkcie 1 podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej 2.790 zł, jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej 2.790 zł

nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Ponadto w art. 6h ustawy podatnicy opodatkowani w danym roku podatkowym na zasadach określonych w art. 30c, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, kwotę zaliczek obliczają z zastrzeżeniem ust. 6i od dochodu, o którym mowa w ust. 6b przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 19 %.

Na podstawie art. 8 ust. 1 oraz ust. 2 tejże ustawy przychody, koszty uzyskania przychodów, wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów i straty - z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale zysku.

W 2003 i 2004 r. pan Jacek W. był udziałowcem spółki jawnej, w której udział wynosi 50 %, zatem podstawą wyliczenia kwoty zaliczki miesięcznej przypadającej do zapłaty w 2005 r., przy zastosowaniu uproszczonej formy, stanowi dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągnięty w 2003 r. wg udziału 50 % i wykazany w zeznaniu za ten rok. W wyżej powołanych przepisach ustawy brak jest uregulowania prawnego, na podstawie którego można by było zastosować się do sposobu wyliczenia przedstawionego przez pana we wniosku z dnia 9.03.2005 r., tj. wyliczyć uproszczoną zaliczkę na podatek dochodowy według dochodu osiągniętego w 2003 r. proporcjonalnie do udziału w spółce jawnej obowiązującego w pana przypadku od dnia 1.01.2005 r., tj. w wysokości 70 %.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania, odnosi się do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj