Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PBI/415-32/05
z 1 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI/415-32/05
Data
2005.07.01



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
przychód
spłata kredytu
sprzedaż środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy stanowią koszt uzyskania przychodów zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup srodka trwałego?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że do końca 2001r. prowadziła Pani wraz z mężem spółkę cywilną.W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2000r. firma nabyła frezarko - grawerkę za środki pochodzące z kredytu inwestycyjnego zaciągniętego na zakup i modernizację przedmiotowego urządzenia oraz jego oprzyrządowania. Zakupiona maszyna nie była amortyzowana i w koszty działalności gospodarczej nie były zaliczane odsetki od zaciągniętego kredytu.Następnie prowadząc jednoosobowo działalność gospodarczą przejęła Pani maszynę i zobowiązania z tytułu przedmiotowego kredytu (ok. #189; kwoty zaciągniętego kredytu).Jednocześnie zawarta została z bankiem umowa ugody w celu zmiany kolejności zarachowania wpłaconych rat kredytu tj. najpierw spłata kredytu a po jej spłacie, spłata odsetek.W trakcie posiadania maszyny poszukiwała Pani nabywców usług, które miałyby być wykonywane przy jej pomocy. Maszyna była środkiem trwałym firmy (z wniosku nie wynika czy została ujęta w ewidencji środków trwałych) i nie była amortyzowana. Po spłacie kredytu i należnych odsetek sprzedała Pani maszynę za kwotę niższą niż została zakupiona, a kwotę uzyskaną ze sprzedaży zaliczyła do przychodu.

Zdaniem Pani zapłacone jednorazowo odsetki stanowią koszt uzyskania przychodu albowiem osiągnięty został przychód z tytułu sprzedaży środka trwałego.

W opinii tut. organu podatkowego stanowisko w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy podatkowej. Zasada ta dotyczy również odsetek od kredytu z tym, że aby odsetki od kredytu mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu kredyt musi być zaciągnięty na sfinansowanie wydatków związanych z działalnością gospodarczą, tzn. musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy między wydatkiem pokrywanym kredytem a osiąganymi przychodami. Jeżeli stała się Pani stroną umowy kredytowej to poniesione wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów. Fakt, iż przedmiotowy środek trwały nie był faktycznie wykorzystywany w działalności gospodarczej nie dyskwalifikuje poniesionych wydatków z tytułu odsetek od kredytu jako związanych z osiągniętym przychodem tym bardziej, że przedmiotowa maszyna została zbyta i z tego tytułu uzyskała Pani przychód. Uzyskanie przychodu z tytułu sprzedaży środka trwałego potwierdza art. 14 ust. 2 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w świetle którego przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:a)środkami trwałymib)składnikami majątku, o których mowa w art. 22 d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,00 złc)wartościami niematerialnymi i prawnymiujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj