Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
P III/1/443-61/05
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P III/1/443-61/05
Data
2005.06.07



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
forma zapłaty
moment powstania obowiązku podatkowego
refundacja ceny leków


Pytanie podatnika
Czy zapłata ceny za zbywane wierzytelności podlega opodatkowaniu w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w sytuacji gdy nie następuje uznanie rachunku bankowego otrzymaną kwotą refundacji?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity, Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 03.03.2005r. uzupełnionego pismem w dniu 16.03.2005r. i 30.05.2005r. o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług refundacji do ceny leków w sytuacji zbycia tej wierzytelności w drodze cesji na podstawie umowy sprzedaży,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione we wniosku, dotyczące wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbytej w drodze cesji wierzytelności z tytułu refundacji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 03.03.2005r. uzupełnionym w dniu 16.03.2005r. i 30.05.2005r. strona zwróciła się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Wnioskodawca w związku z prowadzoną apteką otrzymuje refundację do ceny sprzedawanych leków od Narodowego Funduszu Zdrowia. Wierzytelność z tytułu należnej refundacji zbywa w drodze przelewu wierzytelności (cesji) na podstawie umowy sprzedaży na rzecz firm farmaceutycznych (na podstawie art. 509 ustawy – Kodeks cywilny). Za zbywane wierzytelności podatniczka otrzymuje zapłatę ceny w formie potrącenia wzajemnych wierzytelności pomiędzy cedentem a cesjonariuszem w drodze złożenia oświadczenia poprzez podpisanie umowy przelewu (zgodnie z art. 498 ustawy – Kodeks cywilny). W dniu 30.05.2005r. Strona przedstawiła umowę cesji wierzytelności zawartą w dniu 12.04.2005r. z firmą farmaceutyczną.

Treść zapytania i stanowisko w sprawie:

  1. Czy zapłata ceny za zbywane wierzytelności podlega opodatkowaniu w świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w sytuacji gdy nie następuje uznanie rachunku bankowego otrzymaną kwotą refundacji...

Zdaniem strony, z uwagi na zbycie wierzytelności z tytułu refundacji do ceny leków na rzecz innych podmiotów przed wpływem środków z tego tytułu na rachunek bankowy podatniczki i w związku z tym brak obowiązku w podatku od towarów i usług od otrzymanej dopłaty do ceny towarów również otrzymanie zapłaty ceny za zbycie wierzytelności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w tym podatku.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego.

Wierzytelność jest prawem jednego podatnika (wierzyciela) do żądania od drugiego podmiotu (dłużnika) pewnego zachowania się, zwanego świadczeniem. Wierzytelność jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Przelew wierzytelności uregulowany jest w przepisach art. 509-517 ustawy – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Stosownie do art. 509 § 1 ustawy – Kodeks cywilny, wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

Z przepisu tego wnika, że zasadą jest, iż każdy wierzyciel ma prawo do dokonywania przelewu wierzytelności (cesji) bez zgody dłużnika (pomijając sytuacje, gdy z ustawy lub właściwości zobowiązania wynika nieprzenoszalność wierzytelności), jeżeli w umowie nie wyłączono tego prawa.

Należy zatem przyjąć, że podatniczka dokonując przelewu wierzytelności (cesji), wykonuje swoje prawo, które wypływa z art. 509 – Kodeksu cywilnego i z nie wyłączenia cesji w umowie pomiędzy Apteką a Narodowym Funduszem Zdrowia.

W oparciu o uregulowania zawarte art. 498 § 1 i 2 ustawy – Kodeks cywilny gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub innym organem. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w ust. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (...).

Na podstawie art. 19 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów lub wykonania usług, z zastrzeżeniem ust. 2-21, (...).

Odstępstwem od zasady ogólnej zawartej w cyt. art. 19 ust. 1 są szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego, które mają zastosowanie w przypadku spełnienia szczególnych warunków określonych ustawą. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 21 w/w ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Jednocześnie na podstawie art. 29 ust.1 cyt. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego w sprawie wynika, że strona wierzytelność z tytułu należnej refundacji od Narodowego Funduszu Zdrowia zbywa w drodze przelewu wierzytelności (cesji) na rzecz wyspecjalizowanych jednostek tj. dostawców leków. Wobec powyższego nie dochodzi do uznania rachunku bankowego podatniczki otrzymaną refundacją. Za zbycie wierzytelności podatniczka otrzymuje kwotę z tytułu cesji, która następuje w formie potrącenia wzajemnych wierzytelności na podstawie składanego oświadczenia o dokonanym potrąceniu poprzez podpisanie umowy przelewu cesji.

Po dokonaniu cesji wierzytelności nie dochodzi do uznania rachunku bankowego podatniczki tak więc nie powstaje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu należnej dopłaty do ceny leku, o którym mowa w cyt. wyżej art. 19 ust. 21 ustawy o podatku od towarów i usług.

Otrzymywana (rozliczona) przez podatniczkę kwota z tytułu cesji jest natomiast częścią płatności za sprzedawane leki. Jest to bowiem płatność związana bezpośrednio ze sprzedawanymi lekami. W związku z powyższym kwota ta powinna również składać się na podstawę opodatkowania z tytułu sprzedaży leków. Nie wynika to wprost z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jednakże na tle jednoznacznych zapisów VI Dyrektywy VAT przyjąć należy, że podstawą opodatkowania jest także kwota otrzymywana od osoby trzeciej tj. od cesjonariusza.. Obrót z tytułu tej czynności powstaje w momencie, kiedy kwota staje się należna. Określenie tego momentu zależy od postanowień umowy dotyczących przelewu wierzytelności z tytułu przysługującej refundacji.

Z przedstawionej umowy cesji wierzytelności wynika, że wnioskodawca (cedent) przenosi na cesjonariusza należną wierzytelność z Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu refundacji ceny leków i materiałów medycznych zgodnie ze zbiorczym zestawieniem zrealizowanych recept. Cesja wierzytelności następuje w celu zapłaty długu cedenta wobec cesjonariusza z tytułu sprzedaży leków. Skompensowanie należności następuje z dniem podpisania umowy. Cedent zobowiązuje się do niezwłocznego powiadomienia Narodowego Funduszu Zdrowia – dłużnika cedowanych wierzytelności o zawarciu umowy cesji i obowiązku dokonywania spłaty wierzytelności na jeden ze wskazanych rachunków bankowych cesjonariusza.

Ponieważ jak wynika z umowy cesja wierzytelności z tytułu refundacji do ceny leków następuje z dniem podpisania umowy, zaś ze stanu faktycznego wynika, że otrzymywana kwota z tytułu cesji wierzytelności następuje w drodze potrącenia z wierzytelności cesjonariusza wobec cedenta poprzez podpisanie umowy przelewu przyjąć należy, że kwota cesji za wierzytelność staje się należna w momencie dokonania potrącenia wzajemnych wierzytelności pomiędzy cesjonariuszem a cedentem i z tą chwilą winna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako płatność związana z dostawą leków.

Z uwagi na powyższe stanowisko podatnika w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbytej w drodze cesji wierzytelności z tytułu refundacji do ceny leków należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj