Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/95/2005/PM-436-3/05
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/95/2005/PM-436-3/05
Data
2005.06.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
darowizna
podatek od spadków i darowizn
przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy w przypadku przekazania w drodze darowizny części zakładu na rzecz syna, aby prowadził działalność w zakładzie w stanie niepogorszonym co najmniej przez 5 lat ma zastosowanie przepis określony w art. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn ?


Pan X zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn. Z treści wniosku wynika, że wnioskodawca wraz z żoną jest właścicielem #189; wydzielonej części Zakładu Produkcji Mebli obejmującej zarówno wieczyste użytkowanie gruntu, budynki, maszyny i wyposażenie niezbędne do produkcji mebli.
Do 20.03.2005 r. wnioskodawca prowadził w przedmiotowym zakładzie pozarolniczą działalność gospodarczą w spółce z bratem. 21.03.2005 r. działalność spółki została zlikwidowana. Od dwóch lat syn wnioskodawcy wydzierżawia część zakładu i prowadzi swoją pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie produkcji mebli. Wnioskodawca wraz z żoną zamierza darować swoją część zakładu synowi aby prowadził w nim działalność w stanie niepogorszonym co najmniej 5 lat.
Przedmiotem zapytania wnioskodawcy jest kwestia, czy w przypadku przekazania w drodze darowizny przedmiotowej części Zakładu Produkcji Mebli na rzecz syna, aby prowadził działalność w zakładzie w stanie niepogorszonym co najmniej przez 5 lat ma zastosowanie przepis określony w art. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2004 r., Nr 142, poz. 1514).

Po przeanalizowaniu wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia:
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2004 r., Nr 142, poz. 1514) zwalnia się od podatku nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.

Zwolnienie od podatku nabycia w drodze darowizny lub spadku zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części - przewidziane w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn, bez określenia w ustawie, jak należy rozumieć pojęcie "zakład", wymaga użycia zamieszczonej w art. 55<1> Kodeksu cywilnego definicji przedsiębiorstwa, jako zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) firmę (nazwę), znaki towarowe i inne oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo,
2) księgi handlowe,
3) nieruchomości i ruchomości należące do przedsiębiorstwa, w tym produkty i materiały,
4) patenty, wzory użytkowe i zdobnicze,
5) zobowiązania i obciążenia związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
6) prawa wynikające z najmu i dzierżawy lokali zajmowanych przez przedsiębiorstwo.

Przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny pozwala stwierdzić, że rodzice są aktualnie właścicielami jedynie składników majątkowych, tj: nieruchomości, maszyn, wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej (produkcji mebli), natomiast zakład jako zorganizowana całość, należy do syna, prowadzony jest na jego nazwisko pod inną nazwą.

Wobec powyższego nie ma możliwości zastosowania w przedmiotowej sprawie zwolnienia wynikającego z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn z uwagi iż przepis ten mówi o darowiźnie zakładu jako całości. Przedmiotem darowizny może być wieczyste użytkowanie gruntu, budynki, maszyny oraz wyposażenie niezbędne do produkcji mebli.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj