Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US. III-415/02/05
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US. III-415/02/05
Data
2005.05.06



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
część składowa
nabycie
nabycie nieruchomości
sprzedaż budynków
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany przeze mnie ze sprzedaży w 2005 r. nieruchomości zakupionej w 1998 r. oraz zabudowanej budynkiem użytkowym i budowlami wzniesionymi przez dzierżawcę i dopuszczonymi do użytkowania w 1999 r. jest zwolniony od opodatkowania?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.02.2005 r. p. Mariusza G. działającego przez pełnomocnika p. Ryszarda K., który wpłynął do tut. organu dnia 2.03.2005 r. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od planowanego odpłatnego zbycia w 2005 r. nieruchomości nabytej w 1998 r., zabudowanej następnie budynkiem i budowlami, dopuszczonymi do użytkowania w 1999 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać, że w ww. zakresie przedstawionym we wniosku, stanowisko podatnika jest prawidłowe.

W dniu 2.03.2005 r. do tut. organu wpłynął wniosek z dnia 28.02.2005 r. p. Mariusza G. działającego przez pełnomocnika p. Ryszarda K. o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania w 2005 r. przepisów ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). We wniosku podatnik zwrócił się z zapytaniem czy przychód uzyskany ze sprzedaży w 2005 r. nieruchomości zakupionej w 1998 r. oraz następnie zabudowanej budynkiem użytkowym i budowlami wzniesionymi przez dzierżawcę i dopuszczonymi do użytkowania w 1999 r. jest zwolniony od opodatkowania. Wnioskujący przedstawił, że w 1998 r., pozostając w związku małżeńskim, zakupił do majątku odrębnego, niezabudowaną nieruchomość gruntową, którą następnie wydzierżawił podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Umowa dzierżawy uprawniała dzierżawcę do władania gruntem na cele budowlane. W 1999 r. dzierżawca rozpoczął na przedmiotowej nieruchomości budowę pawilonu handlowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą (drogi wewnętrzne, parkingi, ciągi komunikacyjne, oświetlenie terenu, itd.), którą w tym samym roku ukończył. Wszelkie koszty związane z finansowaniem budowy poniósł dzierżawca. W 2005 r. p. Mariusz G. zamierza dokonać odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości. Zdaniem wnioskującego, przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż sprzedaż nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej, a zbycie zostanie dokonane po upływie pięciu lat od nabycia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, rozpatrując powyższy wniosek, stwierdza, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Prawo podatkowe nie zawiera definicji nieruchomości i w związku z tym należy posiłkować się definicją zawartą w kodeksie cywilnym (art. 46). Zgodnie z tą regulacją, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są wiec z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości zgodnie z zasadą superficies solo cedit (od tej ogólnej zasady istnieje wyjątek określony w przepisach szczególnych kodeksu cywilnego dla budynków trwale z gruntem związanych będących odrębnym od gruntu przedmiotem własności, dotyczący budynków wzniesionych na gruncie Skarbu Państwa lub gminy przez wieczystego użytkownika, ale nie obejmuje on sytuacji przedstawionej przez podatnika).

Bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być liczony odrębnie dla nabycia gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku stanowiącego jego część składową. Wnioskujący nabył nieruchomość w 1998 r. i niezależnie od roku wybudowania na tym gruncie budynku, ww. termin biegł od końca 1998 r. i upłynął z dniem 31.12.2003 r. Tak więc, przychód z tego odpłatnego zbycia dokonanego obecnie nie będzie podlegał podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, biorąc pod uwagę powyższe stwierdza, że w zakresie przedstawionym przez podatnika stanowisko jego jest prawidłowe, po warunkiem, że w dacie dokonania transakcji stan prawny w oparciu, o który została wydana niniejsza interpretacja nie ulegnie zmianie, a stan faktyczny przedstawiony we wniosku będzie zgodny z istniejącym w dniu dokonania zbycia i znajdzie odzwierciedlenie w dowodach (akcie notarialnym) .

Na mocy art. 14b § 1 i 2 cyt. wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy w drodze decyzji, w trybie art. 14b § 5 tejże ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj