Interpretacja Izby Skarbowej w Szczecinie
PB-1.27-4230-2/05
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB-1.27-4230-2/05
Data
2005.07.04



Autor
Izba Skarbowa w Szczecinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
rada rodziców
składki
szkoła muzyczna
szkoły


Pytanie podatnika
Czy dochody szkoły gromadzone poprzez działalność rady rodziców podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych w oparciu o przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie działając na podstawie przepisu art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po przeprowadzeniu postępowania zażaleniowego na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie z dnia 11.04.2005 r. znak: I US. PB-1/423/5/2005 stanowiącego interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, wydanego na rzecz Rady Rodziców działającej przy szkole muzycznej, zmienia zaskarżone postanowienie i uznaje zajęte przez podatnika stanowisko za zgodne z prawem.

Rada Rodziców działająca przy szkole muzyucznej złożyła w dniu 14.01.2005 r. w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Szczecinie wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W przedmiotowym wniosku wskazała, iż jest radą rodziców działającą przy szkole muzycznej, regulamin jej działalności oparty jest na zasadach określonych w ustawie o systemie oświaty i jest zgodny ze statutem szkoły. Rada wspiera działalność statutową poprzez zbiórkę funduszy z dobrowolnych składek rodziców, od sponsorów i darczyńców a także z organizacji kursów edukacyjnych, konkursów i koncertów muzycznych.

Na tle takiego stanu faktycznego Podatnik sformułował stanowisko, iż dochody uzyskane przez radę rodziców przeznaczone na wsparcie działalności szkoły w zakresie oświatowo - wychowawczym- zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są wolne od opodatkowania.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie postanowieniem z dnia 11.04.2005 r. znak: I US.PB-1/423/5/2005 uznał, iż stanowisko wnioskodawcy w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych uzyskiwanych dochodów, w części przeznaczonej na wspieranie działalności statutowej szkoły w zakresie oświatowo – wychowawczym, w przedstawionym stanie faktycznym jest nieprawidłowe.

W jego uzasadnieniu stwierdził w oparciu o regulamin Rady Rodziców z dnia 22.09.2004 r., iż wspomniana rada rodziców nie prowadzi żadnej z działalności wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a jedynie wspiera działalność szkoły w zakresie działalności oświatowo - wychowawczej.

Pismem z dnia 14.04.2005 r. Rada Rodziców złożyła zażalenie, wskazując, iż cele statutowe realizowane przez Radę pokrywają się z celami preferowanymi przez ustawodawcę i wymienionymi w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie po zapoznaniu ze stanem faktycznym sprawy i treścią zażalenia z dnia 14.04.2005 r. na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zmienia interpretację Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie wydaną w tym zakresie, bowiem narusza ona przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wynika to z następujących okoliczności:

Rada rodziców utworzona przez rodziców uczniów szkoły, jako ich reprezentant, na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) jest wyłącznie wewnętrznym organem w systemie oświaty. W kontekście powyższego rada rodziców jako wewnętrzny organ szkoły, nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym, nie ma osobowości prawnej i nie jest odrębną od szkoły jednostką organizacyjną. W tej sytuacji rada rodziców nie może być uznana za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, w rozumieniu art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Kwestią sporną w sprawie jednak jest to czy dochody szkoły gromadzone poprzez działalność rady rodziców podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych w oparciu o przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 4 „dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cel”.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika, wskazuje, iż rada rodziców gromadzi fundusze: rady rodziców i muzyczny, które pochodzą „ ze składek rodziców, dochodów osiąganych z imprez szkolnych, z darowizn, dotacji” (§ 21 Regulaminu Rady Rodziców). Fundusz muzyczny podlega regułom planowania i wydatkowania jako podstawowy budżet szkoły (§ 25 Regulaminu).

Zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy dotyczy dochodów podatników podatku dochodowego od osób prawnych, a więc szkoły, przy której działa rada rodziców, a celem statutowym szkoły bez wątpienia jest działalność oświatowa. Zgodnie zaś z § 26 Regulaminu Rady, Rada współdziała ze szkołą i m.in. wspiera finansowo imprezy szkolne w tym koncerty, bierze udział w organizacji imprez szkolnych, dofinansowuje wyjazdy na konkursy pod patronatem Ministerstwa Kultury. Zatem zwolnienie dotyczące dochodów szkoły od podatku, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obejmuje również dochody uzyskane poprzez aktywność rady rodziców, gromadzącej fundusze na cele wspierania działalności statutowej szkoły.

Zatem stanowisko, iż dochody gromadzone przez radę rodziców i przeznaczone na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są wolne od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Tym samym Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie orzeka jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

W przypadku stwierdzenia naruszenia prawa, decyzja może być zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, w terminie 30 dni od daty jej doręczenia – stosownie do treści przepisów art. 3 i art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie wnosi się, zgodnie z przepisem art. 54 § 1 ww. ustawy, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj