Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
US/42/DP-II/4110-429/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US/42/DP-II/4110-429/05
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nagrody w konkursach
sprzedaż rzeczy


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wartość wygranego samochodu przyjętą do ustalenia wysokości zryczałtowanego podatku dochodowego przy sprzedaży tego samochodu przed upływem pół roku?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie działając na podstawie art 216 w związku z art.14a i 14 b ustawy z dnia 29.08.1997r.-Ordynacja podatkowa /Dz.U.Nr 8 poz.60 z 2005r. z późn. zmianami/ po rozpatrzeniu pisma z dnia 13.06.2005r.(uzupełnionego w 21.06.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje, że stanowisko zawarte przez Panią w piśmie w sprawie interpretacji przepisów dotyczących zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wartości wygranego samochodu przyjętej do ustalenia wysokości zryczałtowanego podatku dochodowego przy sprzedaży tego samochodu przed upływem pół roku jest nieprawidłowe.

Z zapytania wynika, że w kwietniu br. w konkursie organizowanym przez instytucję wygrała Pani samochód oraz pewną nagrodę pieniężną. Od całości wygranej zapłaciła Pani 10% zryczałtowany podatek dochodowy. Samochód ten zamierza Pani sprzedać przed upływem pół roku.

W myśl art.10 ust.1 pkt 8 lit.d ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych( Dz.U.Nr 14 poz.176 z 2000r. z późn. zmianami) źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2 innych rzeczy jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Przychodem z odpłatnego zbycia innych rzeczy, o których mowa w w/w art.10 ust 1 pkt 8 zgodnie z art.19 ust.1 cyt. ustawy, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Natomiast zgodnie z art.24 ust.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit d, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszonym o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

W myśl art.9 ust.1 cyt. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W tym stanie rzeczy, w przypadku sprzedaży wygranego samochodu przed upływem pół roku, dochód z tej sprzedaży obliczony w przedstawiony sposób, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na mocy art.9 ust.2 ustawy podatkowej. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej sporządzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art.236 par.1 pkt1 - Ordynacji podatkowej/. Zażalenie powinno odpowiadać warunkom określonym w art.222 Ordynacji podatkowej, czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj