Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PB2/4117-SIP-7/05
z 5 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB2/4117-SIP-7/05
Data
2005.07.05



Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
likwidacja działalności
spółka jawna
wspólnik
zwrot wkładów


Pytanie podatnika
Dotyczy skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku wystąpienia z dwuosobowej spółki jawnej oraz zwrotem na jej rzecz udziału kapitałowego zamiast w formie pieniężnej - częściowo w formie przeniesienia udziałów w zależnej spółce z o.o., a także w innych składnikach majątkowych spółki.


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tj. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu zażalenia Pani … z dnia 5 maja 2005 r. na postanowienie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 26 kwietnia 2005 r. Nr PG-2-415-7/05 w przedmiocie uznania za nieprawidłowe Pani stanowiska wyrażonego we wniosku z dnia 4 lutego 2005 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, uzupełnionego pismem z dnia 4 kwietnia 2005 r.

odmawiam zmiany postanowienia organu podatkowego pierwszej instancji

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 4 lutego 2005 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika dot. skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych wystąpienia Pani z dwuosobowej spółki jawnej oraz zwrotem na jej rzecz udziału kapitałowego zamiast w formie pieniężnej - częściowo w formie przeniesienia udziałów w zależnej spółce z o.o., a także w innych składnikach majątkowych spółki, a mianowicie ;

• opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartości przysługującego Pani udziału kapitałowego na dzień wystąpienia ze spółki

• koniecznością sporządzenia remanentu likwidacyjnego w związku z wystąpieniem ze spółki

• dopuszczalności rozliczenia należnego Pani udziału kapitałowego w w/w formie niepieniężnej, wraz z konsekwencjami w podatku od towarów i usług

W obszernym uzasadnieniu wniosku, podkreśliła Pani, że zysk spółki za poprzednie lata obrotowe nie był – w przeważającej części – wypłacany wspólnikom, co skutkowało, że obecna wartość majątku spółki wielokrotnie przekracza wartość wkładów wspólników, zaś akumulowany w spółce zysk z lat ubiegłych był na bieżąco opodatkowany podatkiem dochodowym.

Wyraziła Pani stanowisko, iż zwrot wkładu wniesionego do spółki w wysokości 4.500,00 zł podlega zwolnieniu przedmiotowemu z art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast zwrot udziału kapitałowego w wysokości przekraczającej tę kwotę, tj. 45 % czystego majątku spółki stanowi rzeczywistą realizację zysku (dochodu) z udziału w spółce jawnej, który został już opodatkowany w toku działalności spółki jako dochód wspólnika, stąd wypłata zysku kapitałowego nie powinna być ponownie opodatkowana.

W Pani ocenie nie zachodzi także potrzeba sporządzenia remanentu likwidacyjnego, który – jak wynika z formularzy rejestracyjnych – może dotyczyć spółki jako takiej a nie poszczególnych wspólników. Natomiast dwuosobowa dotąd spółka jawna, pomimo Pani wystąpienia, będzie kontynuowała dotychczasową działalność gospodarczą, gdyż przystępuje do spółki nowy wspólnik.

Odnosząc się zaś do dyspozycji art. 65 § 3 Kodeksu spółek handlowych normującego, iż udział kapitałowy występującego wspólnika powinien być wypłacony w pieniądzu - uważa Pani, że przepis ten ma charakter dyspozytywny, a strony mogą umówić się w przedmiocie spłaty występującego wspólnika ,,w naturze”, z uwagi na zachowanie płynności finansowej spółki.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, postanowieniem z dnia 26 kwietnia 2005 r. Nr PG-2-145-7/05 uznał Pani stanowisko odnośnie następstw wystąpienia ze spółki jawnej, w zakresie w podatku dochodowym od osób fizycznych - za nieprawidłowe. Postanowienie to, jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia jego odbioru, doręczono Pani w dniu 29 kwietnia 2005 r.

W podatkowo-prawnej ocenie organu podatkowego, przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej – wolne są od podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, nadwyżka z tego tytułu podlega opodatkowaniu.

Organ pierwszoinstancyjny wskazał, że wypłacenie występującemu wspólnikowi wartości ustalonego udziału kapitałowego w pieniądzu czy też w naturze stanowi dla niego przysporzenie majątkowe i jako stanowiące dochód z działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, na podstawie art. 14 ust. 2 tej ustawy.

Ponadto, zdaniem organu pierwszoinstancyjnego, okoliczności Pani wystąpienia z dwuosobowej spółki jawnej skutkować będzie jej rozwiązaniem, zaś kontynuacja działalności gospodarczej przez drugiego wspólnika wraz z nowym, przystępującym do spółki wspólnikiem rodzi konieczność zawiązania nowej spółki.

Taki stan faktyczny generuje obowiązek sporządzenia przez Panią remanentu likwidacyjnego wg zasad określonych w art. 24 ust. 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz odprowadzenia 10 % zryczałtowanego podatku z tego tytułu.

Na powyższe postanowienie wniosła Pani, zażalenie z dnia 5 maja 2005 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, wnosząc o uchylenie zaskarżonego postanowienia Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, w części dotyczącej odpowiedzi na pytanie nr 1 zawarte w Pani podaniu z dnia 4 lutego 2005 r., tj. kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartości przysługującego Pani udziału kapitałowego na dzień wystąpienia ze spółki.

Nie zgadza się Pani z argumentacją przedstawionej w spornym zakresie interpretacji organu pierwszoinstancyjnego - w zakresie obowiązku opodatkowania wartości udziału kapitałowego, zwróconego w naturze (udziały w spółce jawnej ), na podstawie art. 14 ust. 2 oraz art. 21 ust. 1 pkt 50 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawia Pani ponownie stan faktyczny sprawy oraz własne stanowisko prezentowane dotychczas w sprawie. Twierdzi Pani, że wartość czystego majątku spółki, przekraczającą wartość wniesionego wkładu stanowi skumulowany dochód wspólnika z poprzednich lat, ustalony na podstawie ksiąg rachunkowych, który został już opodatkowany, więc jego wypłata nie stanowi – jak wskazał w/w organ podatkowy – przysporzenia majątkowego.

Zarzuca Pani, iż prezentowane przez organ pierwszoinstancyjny stanowisko w spornym zakresie, prowadzi do dwukrotnego opodatkowania tych samych dochodów, z w/w źródła.

Dyrektor Izby Skarbowej w postępowaniu zażaleniowym, stwierdził, że przedmiotowe zażalenie nie jest zasadne.

Zgodnie z art. 22 Ksh, spółka jawna jest spółką osobową, nie mającą osobowości prawnej, stąd dla potrzeb opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez jej wspólników jako osób fizycznych ma zastosowanie art. 8 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użyłkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 w/w ustawy.

Jeżeli wspólnik będący osobą fizyczną występuje ze spółki osobowej i nie zamierza kontynuować działalności gospodarczej samodzielnie lub w ramach innej spółki osobowej, traktowany jest jako osoba fizyczna likwidująca działalność gospodarczą, zobowiązana do ustalenia dochodu z remanentu likwidacyjnego zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a także do zapłaty 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego od remanentu likwidacyjnego, co wynika z regulacji przepisów art. 24 ust. 3 oraz art. 44 ust. 4 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, zgodnie z art. 65 § 1 - 5 Ksh, wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej powoduje obowiązek rozliczenia się z byłym wspólnikiem.

Prawo do zwrotu udziału kapitałowego, obejmuje zwrot wniesionych do spółki wkładów, a także nadwyżkę majątkową. Rozliczenie poprzedza ustalenie wartości udziału kapitałowego wspólnika, przez sporządzenie osobnego bilansu, uwzględniającego wszystkie składniki materialne i niematerialne, które mają wartość wymierną w pieniądzu oraz wartość zbywczą spółki, czyli wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym – oznaczające konieczność wyceny majątku spółki jawnej według cen rynkowych. W Pani przypadku, udział kapitałowy odpowiada wartości wkładu wniesionego przy zawiązaniu spółki - w wymiarze 45%.

Ustalony w ten sposób udział kapitałowy wypłaca się wspólnikowi - co do zasady - w pieniądzu.

W przypadku zgodnego działania wszystkich wspólników, wypłata udziału kapitałowego może nastąpić poprzez wydanie nabytych w trakcie trwania spółki środków trwałych i innych składników majątku, których wartość odpowiada wartości udziału kapitałowego, co ma miejsce w niniejszym przypadku, gdyż będzie to równowartość przekazanych Pani udziałów w zależnej spółce z o.o.

Obowiązujące w zakresie stosunków majątkowych wspólników spółki jawnej przepisy Ksh – nie zawierają szczególnych regulacji odnoszących się do zasad ustalania dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie udziału w spółce osobowej, odmiennych od powszechnie obowiązujących na podstawie cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oceniając więc podatkowe skutki powyższej zaszłości gospodarczej, odwołać się należy do regulacji art. 9 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiącym, że przedmiotem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zarówno powołane wyżej przepisy cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawierające wyłączenia opodatkowania wskazanych kategorii dochodów z zakresu objętego tą ustawą, jak również przepisy art. 14 ust. 3 tejże ustawy, wyłączające niektóre rodzaje przychodów z katalogu przychodów z działalności gospodarczej – nie wymieniają zwrotu wkładów w spółce, z wyjątkiem art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a, ani wartości wypłaconego z podziału zysku spółki osobowej.

Zatem dochody te będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych określonych cyt. wyżej ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym zakresie obowiązuje regulacja przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a cyt. wyżej ustawy z dnia o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółce wolne są od podatku dochodowego, w części stanowiącej koszt ich nabycia ; nadwyżka podlega więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ustosunkowując się do kwestii pozostawienia części zysku, o którym mowa art. 52 § 2 Ksh, w spółce, celem finansowania jej rozwoju, co - Pani zdaniem - w przypadku opodatkowania zwróconego udziału kapitałowego skutkuje dwukrotnym opodatkowaniem tych dochodów, zważono co następuje.

Zysk brutto ustala się dla spółki z tytułu prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej, mającej charakter zarobkowy, z uwzględnieniem ewentualnie przysługujących spółce ulg podatkowych w związku z przedmiotową działalnością gospodarczą.

W rozpatrywanej sprawie nie mamy do czynienia ze zwrotem zatrzymanych zysków w spółce jawnej, ale ze zwrotem udziału kapitałowego w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki ( art.65 Ksh ).

W konkluzji stwierdzić należy, że Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy prawidłowo wskazał, iż przekazanie Pani, jako występującemu wspólnikowi, udziałów w zależnej spółce z o.o., w ramach rozliczenia ze spółką, jako przysporzenie majątkowe, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, jako dochód z działalności gospodarczej, z uwzględnieniem przepisów art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a tej ustawy.

Mając na uwadze powyższe, orzeczono jak w sentencji.

Niniejsza decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj