Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PD.I/415/1/16/05
z 27 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.I/415/1/16/05
Data
2005.06.27



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
korekta
księga przychodów i rozchodów
opinia biegłego
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy zasadnym było dokonanie korekty zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, w związku z bezpodstawnym zaliczeniem i zaewidencjonowaniem w księdze przychodów i rozchodów przychodów za wykonanie opinii biegłego na zlecenie sądu do przychodów z działalności gospodarczej ?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 15.04.2005 r., który wpłynął w dniu 21.04.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej konieczności dokonania korekty zapisów w księdze przychodów i rozchodów w związku z błędnym zakwalifikowaniem przychodów z tytułu wykonania opinii biegłego na zlecenie sądu do przychodów z działalności gospodarczej, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 21.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głogowie wpłynął wniosek podatnika o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa(j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
W przedmiotowym wniosku podatnik stwierdził, że jest rzeczoznawcą budowlanym i w tym zakresie prowadzi działalność gospodarczą, z której przychody opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychody z działalności gospodarczej podatnik ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W ramach posiadanych kwalifikacji podatnik wykonał również, jako biegły opinie na zlecenie sądu i wystawił na jego rzecz dwie faktury. Sąd, po otrzymaniu faktur, w stosunku do jednej z nich wydał postanowienie przyznające wynagrodzenie za opinię w wysokości niższej od podanej na fakturze i wystawił z tego tytułu informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy wg wzoru PIT-8B za 2004 r., natomiast w stosunku do drugiej z faktur odmówił przyznania wynagrodzenia w ogóle.

W świetle opisanego stanu faktycznego podatnik zajął stanowisko, że bezpodstawnie zaliczył i zaewidencjonował w księdze przychodów i rozchodów przychody za wykonanie opinii biegłego na zlecenie sądu do przychodów z działalności gospodarczej i dlatego zasadnym jest dokonanie stosownej korekty zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie stwierdza, że zajęte przez podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe i znajduje potwierdzenie w przytoczonych niżej przepisach prawa podatkowego.
Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., źródłami przychodów są: działalność wykonywana osobiście oraz pozarolnicza działalność gospodarcza. W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4 - 9 ustawy. Jak wynika z powyższego działalność wykonywana osobiście jest wyłączona ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie z art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9 ustawy. W świetle powyższego, istotnym w kwalifikacji uzyskiwanych przez podatnika przychodów do źródła, o którym mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest to, że czynności biegłego wykonywane są przez podatnika osobiście i na podstawie zlecenia wydawanego przez sąd w oparciu o właściwe przepisy regulujące te kwestie. Podkreślić należy również, że biegły w takich przypadkach nie zawiera umowy z sądem na wykonanie określonych czynności, lecz na podstawie właściwych przepisów organa te powołują biegłego zlecając dokonanie ściśle określonych czynności. Wobec powyższego, bez znaczenia pozostaje okoliczność, iż w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej podatnik świadczy również tego samego rodzaju usługi biegłego, ponieważ przytoczona treść art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wyłączenia dotyczącego uzyskiwania równocześnie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Osoby prowadzące podatkowe księgi przychodów i rozchodów w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą nie ujmują w tych księgach przychodów określonych w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od przychodów tych obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy mają płatnicy.
Zgodnie z § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) stwierdzone błędy w zapisach poprawia się przez:
1) skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu, oraz podpisanie poprawki i umieszczenie daty dokonania poprawki lub
2) wprowadzenie do księgi niewpisanych dowodów lub dowodów zawierających korekty błędnych zapisów. Zapisy zmniejszające przychody lub koszty mogą być dokonywane ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj