Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słubicach
PDF-415/21/2005
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-415/21/2005
Data
2005.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Słubicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
ulga remontowa
współwłasność
zawarcie związku małżeńskiego


Pytanie podatnika
Czy wobec faktu zawarcia związku małżeńskiego w trakcie trwania roku podatkowego ulga remontowa przysługuje każdemu z małżonków z osobna jako współwłaścicielom nieruchomości, czy też możemy skorzystać tylko z jednej ulgi remontowej ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. tekst jednolity z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Słubicach uznaje stanowisko strony przedstawione w piśmie, które wpłynęło do tutejszego urzędu dnia 21.03.2005 r. jako uzupełnienie wniosku złożonego dnia 02.03.2005 r. (data wpływu do urzędu 04.03.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego za nieprawidłowe w przedmiocie prawa do skorzystania z odrębnych ulg remontowych przez współwłaścicieli domu mieszkalnego.

UZASADNIENIE

W dniu 02.03.2005 r. wystąpił Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słubicach z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych brzmiało: czy wobec faktu zawarcia związku małżeńskiego w trakcie trwania roku podatkowego ulga remontowa przysługuje każdemu z nas z osobna jako współwłaścicielom nieruchomości, czy też możemy skorzystać tylko z jednej ulgi remontowej...”.

W piśmie przedstawiono następujący stan faktyczny:Jest Pan właścicielem połowy budynku mieszkalnego, który obecnie jest remontowany. Właścicielem drugiej połowy budynku jest Pani , z którą zawarł Pan związek małżeński 17 kwietnia 2004 r. Dotychczas byli Państwo osobami niespokrewnionymi, w związku z czym od 2003 r. korzystali Państwo z osobnych ulg remontowych. Przedmiotowe zapytanie zawierało Pana własne stanowisko, cyt.: „Uważam, że jako właścicielowi połowy nieruchomości przysługuje mi osobna ulga remontowa, uważam również, że Pani , jako właścicielowi drugiej połowy nieruchomości również przysługuje oddzielna ulga remontowa. Przemawia za tym fakt, iż jako osoby niespokrewnione korzystaliśmy do tego czasu z dwóch osobnych ulg remontowych oraz fakt, że nasze małżeństwo trwa niepełny rok i rozliczamy się osobno”.

Stanowisko Pana co do zakresu przedstawionego zagadnienia jest nieprawidłowe.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnik mógł odliczyć od podatku wydatki poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

W myśl ust. 10 powyższego artykułu: „wysokość odliczeń od podatku, określona zgodnie z ust. 3 pkt 1 lit. a) i pkt. 2, dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację”. Ust. 10 pkt 1 stanowi, że: „jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków”.Natomiast z pkt 2 powyższego ustępu wynika, że jeżeli małżonkowie przed zawarciem związku małżeńskiego, w okresie obowiązywania ustawy, korzystali z odliczeń od podatku wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego, kwotę przysługującego limitu zmniejsza się o kwotę dokonanych odliczeń.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż zawarliście Państwo związek małżeński w kwietniu 2004 r., a wcześniej od roku 2003 dokonywaliście odliczeń w ramach odrębnych ulg remontowych.Reasumując, w myśl wskazanych powyżej przepisów przysługuje Państwu jeden limit odliczeń w związku z poniesionymi wydatkami na remont i modernizację budynku mieszkalnego, przy czym powinien być on pomniejszony o kwoty odliczeń dokonywanych przez Państwa przed zawarciem związku małżeńskiego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj