Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-74/IV/2005/JD
z 9 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-74/IV/2005/JD
Data
2005.05.09



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawca towaru
podatek od towarów i usług
posiłek profilaktyczny


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy ma obowiązek naliczania podatku VAT należnego z tytułu nieodpłatnego wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 04.02.2005 r. (data wpływu do tut Urzędu 09.02.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w sprawie ustalenia, czy istnieje obowiązek naliczania podatku od towarów i usług z tytułu nieodpłatnego wydawania pracownikom posiłków profilaktycznych

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik zgodnie z art. 232 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. Nr 60, poz. 279) jest zobowiązany do wydawania swoim pracownikom posiłków profilaktycznych.

Posiłki takie Podatnik zakupuje od firmy zewnętrznej prowadzącej bufet, która świadczy usługi związane z przygotowaniem i nieodpłatnym wydawaniem posiłków dla pracowników Spółki.

Ponieważ usługa „posiłki profilaktyczne” została zakwalifikowana do grupowania PKWiU 55.5 – usługi stołówkowe i usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych, firma zewnętrzna wystawia faktury VAT na rzecz Podatnika, stosując obniżoną stawkę podatku VAT 7%.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy ma obowiązek naliczania podatku VAT należnego z tytułu nieodpłatnego wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom.

Zdaniem Podatnika, z tytułu nieodpłatnego wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom nie występuje obowiązek naliczania podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje :

Zgodnie z art. 232 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeśli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Rodzaje tych posiłków, wymagania jakie powinny spełniać, a także przypadki i warunki ich wydawania zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Zgodnie z § 2 rozporządzenia posiłki powinny zawierać około 50-55 % węglowodanów, 30-35 % tłuszczów, 15 % białek oraz posiadać wartość kaloryczną około 1000 kcal. Tylko w przypadku spełnienia tego wymogu posiłki mogą być uznane za profilaktyczne, a poprzez ich zakup i wydanie pracownikom Podatnik będzie realizował obowiązek nałożony na niego przepisami prawa pracy.

Obecnie obowiązujące przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nie zawierają szczegółowych uregulowań dla posiłków profilaktycznych. Podlegają one zatem opodatkowaniu według stawek podatkowych określonych dla danej usługi identyfikowanej według klasyfikacji statystycznych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Podatnik w stanie faktycznym wskazał, iż nieodpłatnie wydaje swoim pracownikom posiłki i napoje profilaktyczne za pośrednictwem firmy zewnętrznej świadczącej usługi związane z przygotowaniem, wydawaniem i dostarczaniem posiłków dla odbiorców zewnętrznych. Usługodawca klasyfikuje świadczone usługi jako usługi stołówkowe (PKWiU 55.51.10).

Podatnik wydając zakupione towary nieodpłatnie na rzecz pracowników realizuje nałożony na niego przepisami prawa pracy obowiązek.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

  3. - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Wskazane przepisy nie będą miały jednak zastosowania w przedmiotowym stanie faktycznym, gdyż Podatnik przekazując pracownikom posiłki profilaktyczne wykonuje czynności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie służące celom osobistym pracowników (przekazanie pracownikom posiłków w ramach stosunku zatrudnienia, do czego Podatnik zobligowany jest przepisami prawa, nie stanowi przekazania towarów na cele osobiste pracowników – pracownicy w pracy nie realizują celów osobistych), lecz prawidłowemu, zgodnemu z przepisami prawa funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (przekazanie posiłków ma na celu zabezpieczenie pracownikom zgodnych z przepisami warunków pracy). Tym samym przekazanie tych posiłków będzie stanowiło czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj