Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-56/IV/2005/JW
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-56/IV/2005/JW
Data
2005.03.31



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
przekazanie towarów
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Czy należy sporządzić fakturę wewnętrzną w przypadku zużycia artykułów spożywczych na cele reprezentacji i reklamy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.01.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.02.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej w przypadku zużycia artykułów spożywczych na cele reprezentacji i reklamy

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik dokonuje zakupów artykułów spożywczych (słodycze, kawa, napoje bezalkoholowe itp.) na potrzeby sekretariatu, które następnie zostają zużyte na cele reprezentacji i reklamy w ramach działalności przedsiębiorstwa np. podczas spotkań z kontrahentami w siedzibie firmy.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy należy sporządzić fakturę wewnętrzną w przypadku zużycia w/w artykułów spożywczych na cele reprezentacji i reklamy.

Zdaniem Podatnika, zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa (np. poczęstunek napojami podczas spotkania z kontrahentami) nie jest dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu, a zatem nie należy w tym celu sporządzać faktury wewnętrznej.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

W art. 7 ust. 2 ustawy o VAT ustawodawca do pojęcia „dostawy towarów”, rozumianej jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, dodał również czynności polegające na przekazaniu przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

  3. -jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Czynności opisane w art. 7 ust. 2 ustawy podlegają opodatkowaniu, wyłącznie w przypadku, gdy nie mają one związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, służących do dokonania tych czynności.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik zużywa towary na cele reprezentacji i reklamy w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa (np. poczęstunek napojami podczas spotkania z kontrahentami)

Z analizy art. 7 ust. 2 pkt 1 i pkt 2 ustawy o VAT wynika, że ustawodawca rozróżnia czynności przekazania od zużycia towarów. Natomiast zużycie towarów podlega opodatkowaniu, jedynie w przypadkach, gdy towary te spożytkowane są na cele osobiste ściśle określonych osób, wymienionych w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT (podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia).

Z kolei z treści pkt 2 w/w artykułu, który odnosi się do czynności przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy, nie wynika, aby w pojęciu „wszelkie inne przekazanie towarów” mieściła się również czynność zużycia towarów.

A zatem nieodpłatna czynność zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach działalności przedsiębiorstwa, w tym np. poczęstunek podczas spotkań z kontrahentami w siedzibie firmy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że skoro zużycie artykułów spożywczych na cele reprezentacji i reklamy w ramach działalności przedsiębiorstwa np. podczas spotkań z kontrahentami w siedzibie firmy, nie stanowi czynności, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to nie będzie miał zastosowania art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.

Przepis ten określa czynności, w przypadku których wystawiane są faktury wewnętrzne, jednakże w katalogu tych czynności nie mieści się zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy (np. poczęstunek napojami podczas spotkania z kontrahentami).

A zatem należy stwierdzić, iż w przedstawionym stanie faktycznym Podatnik nie będzie wystawiał faktury wewnętrznej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj