Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/108/05
z 30 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/108/05
Data
2005.05.30



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
maszyny
nieodpłatne używanie
użytkowanie rzeczy


Pytanie podatnika
Z treści wniosku wynika, iż Podatnik otrzymuje z terytorium Niemiec do czasowego, nieodpłatnego użytkowania maszyny i urządzenia od kontrahenta niemieckiego na okres od miesiąca do dwóch i więcej lat.
W ocenie podatnika, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie uznaje się przemieszczenia maszyn i urządzeń z terytorium państwa członkowskiego przez podatnika podatku od wartości dodanej do podatnika podatku od towarów i usług pod warunkiem, że od momentu w którym towary przemieszczono na terytorium kraju, do momentu opuszczenia przez te towary terytorium kraju, w wykonaniu czynności odpowiadającej wewnątrzwspólnotowej dostawie nie upłynęło więcej niż 90 dni. Jeśli jednak maszyny i urządzenia produkcyjne wykorzystywane są przez Spółkę dłużej niż 90 dni, to zgodnie z art. 12. ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przemieszczenie towarów winien uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.


Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu informuje, iż przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, przemieszczenia towarów, o którym mowa wyżej, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w przypadku gdy towary mają być przedmiotem czynności odpowiadającej wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów dokonanej przez tego podatnika na terytorium państwa członkowskiego, z którego są przemieszczane na terytorium kraju, pod warunkiem że od momentu, w którym towary przemieszczono na terytorium kraju, do momentu opuszczenia przez te towary terytorium kraju, w wykonaniu czynności odpowiadającej wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, nie upłynęło więcej niż 90 dni. W przypadku gdy ustaną okoliczności, o których mowa wyżej, przemieszczenie towarów uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku wynika, iż Spółka na mocy umowy z firmą niemiecką, korzysta nieodpłatnie z maszyn i urządzeń produkcyjnych w okresie od miesiąca do dwóch lub więcej lat.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, iż zdarzenie gospodarcze opisane przez Spółkę we wniosku nie spełnia warunków zawartych w ww. przepisach należy uznać, że czynność otrzymania przez Spółkę maszyn i urządzeń do nieodpłatnego korzystania nie stanowi przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, gdyż opodatkowaniu podlegają czynności wymienione w art. 5 ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj