Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
PP/443/37/05
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/37/05
Data
2005.06.20



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
opłata za użytkowanie wieczyste
podatek naliczony
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy użytkownikom wieczystym należy od wejścia w życie nowej ustawy o podatku od towarów i usług wystawiać faktury VAT, co by uprawniało użytkowników wieczystych do odliczenia wymienionej w fakturze kwoty podatku, czy też uznać, że powinni oni opłatę za użytkowanie wieczyste uiszczać na dotychczasowych zasadach- bez faktur (więc też bez prawa odliczenia podatku) ?


We wniosku podano „Minister Finansów w piśmie Nr PPI-811-8993.2004.EF/BM6-16240 z dnia 03 marca 2005r. poinformował, że podstawą opodatkowania podatkiem VAT opłat za użytkowanie wieczyste jest ustalona dotąd opłata, zmniejszona o należny podatek VAT. Oznacza to brak podstawy do doliczenia podatku do ustalonej już wysokości opłaty”.

Zdaniem organu pytającego użytkownicy wieczyści, którzy nabyli prawo do użytkowania wieczystego nie powinni posiadać uprawnień do odliczenia podatku VAT na podstawie wystawionej faktury VAT, gdyż przy ustalaniu opłaty za użytkowanie wieczyste nie doliczono im tego podatku.

Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza:
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z późn.zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Z powyższego przepisu wynika, że podatek od towarów i usług zawarty jest w kwocie należnej, którą zobowiązany jest zapłacić nabywca z tytułu nabycia towarów lub usług.

W art.3 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 05 lipca 2001r. o cenach (Dz.U.Nr 97, poz.1050 ze zm.) wskazano, że cena jest to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę.W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

Jeżeli zatem pomiędzy Gminą a użytkownikiem wieczystym została zawarta umowa, w której strony określiły cenę, bez wskazania, że jest to wartość netto do której należy doliczyć VAT, uznać zawsze należy, że jest to cena zawierająca w sobie podatek VAT (tzw. wartość brutto) bez względu na sposób jej skalkulowania.

Wobec powyższego, zasadnym jest twierdzenie, że naliczona opłata za użytkowanie wieczyste, zawiera w sobie podatek od towarów i usług i obowiązek rozliczenia tego podatku spoczywa na jednostce oddającej grunt w użytkowanie wieczyste.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z późn.zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl art. 106 ust. 4 ustawy VAT podatnicy, o których mowa w ust. 1 - 3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Z powyższych przepisów wynika, że jedynie w przypadku, gdy sprzedaż towaru lub usługi dokonywana jest na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej obowiązek wystawienia faktury VAT nie występuje - z zastrzeżeniem art.106 ust.4 ustawy VAT .

Dodaje się, że co do uprawnień do odliczenia podatku naliczonego przez nabywców ma zastosowanie przepis art. 86 ust.1 ustawy VAT, który stanowi, że „w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.”

Jednakże o tym, czy nabywca towaru lub usługi skorzysta z prawa, o którym mowa wyżej decyduje sam podatnik prowadzący działalność gospodarczą, który otrzyma fakturę VAT, będąc do tego uprawnionym na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a w przypadku wątpliwości tylko on w indywidualnej sprawie może wystąpić z zapytaniem do organu podatkowego w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej .

Stanowisko podane we wniosku uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj