Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/113/72/2005/GW
z 2 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/113/72/2005/GW
Data
2005.06.02



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
opłata eksploatacyjna
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy Spółdzielnia może wystawić fakturę VAT na Spółkę z o.o., która wynajmuje lokal użytkowy od członka Spółdzielni posiadającego własnościowe prawo do tego lokalu?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r, Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku, z dnia 16.03.2005r (data wpływu do tut. urzędu), uzupełnionego pismem z tego samego dnia tj. 16.03.2005r, żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 8 i art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:

Członek Spółdzielni posiada własnościowe prawo do lokalu użytkowego na podstawie przydziału z dnia 15.04.1993r. Zgodnie ze Statutem Spółdzielni oraz obowiązującymi regulaminami członek pokrywa koszty eksploatacji lokalu w oparciu o fakturę VAT wystawianą przez Spółdzielnię. Ww. członek poinformował Spółdzielnię, że dokonał sprzedaży podmiotu gospodarczego na rzecz Spółki z o.o., wykreślił ten podmiot z ewidencji działalności gospodarczej i w związku z tym zwraca się do Spółdzielni o wystawianie faktur VAT na w.w. Spółkę z o.o., która wynajęła lokal od ww. członka. Z przedłożonej umowy najmu lokalu wynika m.in., że członek Spółdzielni, który posiada własnościowe prawo do lokalu występuje jako "wynajmujący" i jako Prezes Zarządu Spółki z o.o., czyli jako "najemca". Z umowy najmu wynika również, że najemca zobowiązuje się do :regulowania czynszu za wynajem pomieszczeńuiszczania opłat za korzystanie z energii elektrycznej, wody, ścieków, gazu na podstawie określonych dokumentów.

STANOWISKO WNIOSKODAWCY CO DO OCENY TEGO STANU FAKTYCZNEGO
W opinii Spółdzielni, faktura VAT powinna być wystawiana przez Spółdzielnię na członka, który posiada własnościowe prawo do lokalu użytkowego.

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY W PRZEDSTAWIONYM STANIE FAKTYCZNYM I PRAWNYM
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
W świetle powyższej definicji wskazać należy, iż w ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. zostały określone czynności wykonywane przez Spółdzielnie Mieszkaniowe na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty określone w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000r. (Dz. U. Nr 119. poz. 1116 ze zmianami).
Stosownie do art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 w/w ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali oraz właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni ponoszą wydatki z tyt. czynności realizowanych na ich rzecz przez spółdzielnie tj. m. in. za:eksploatację i utrzymanie tych lokali,eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, lub nieruchomości wspólnych,zobowiązania spółdzielni z innych tytułów,fundusz remontowy.
W świetle powyższego czynsze i opłaty pobierane przez spółdzielnię należy uznać za wynagrodzenie za usługi świadczone przez tą spółdzielnię na rzecz członków spółdzielni, jak i właścicieli lokali, niebędących członkami spółdzielni. Świadczenie usługi zakłada istnienie podmiotu będącego jego odbiorcą.
Członek spółdzielni, w świetle art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 w/w ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zobowiązany jest do pokrywania kosztów eksploatacji lokalu, tym samym to na jego rzecz świadczone są przez Spółdzielnie przedmiotowe czynności.

Reasumując Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż w przedstawionym stanie faktycznym Spółdzielnia powinna wystawiać fakturę VAT na członka spółdzielni, posiadającego własnościowe prawo do lokalu użytkowego.
Na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur VAT, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są zobowiązani do wystawienia faktury. Zatem w przypadku, gdy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, zażąda od podatnika potwierdzenia wykonania ww. usługi fakturą VAT, Spółdzielnia jest zobligowana do jej wystawienia.

Pouczenie
1. Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
2. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. 3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa )4.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004r., Nr 253, poz. 2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5 zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj