Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/436-3/MG/05
z 5 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/436-3/MG/05
Data
2005.07.05



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
kopalnia (wyrobisko górnicze)
opodatkowanie
składnik majątkowy
sprzedaż przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
W jaki sposób opodatkować podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaż przedsiębiorstwa ?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 6) - Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 29 marca 2005 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 29 marca 2005 r. (złożonym w tut. Urzędzie dnia 5 kwietnia 2005r.), Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

W dniu 17 marca 2005r. Spółka, jako sprzedający zawarła, w formie aktu notarialnego, warunkową umowę sprzedaży dwóch przedsiębiorstw w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego:
1) przedsiębiorstwa, na które łącznie składa się kopalnia W. oraz kopalnia K., oraz
2) przedsiębiorstwa, na które składa się kopalnia R.
Przedmiotem umowy jest także sprzedaż nieruchomości.
Każda z wymienionych powyżej kopalni została zdefiniowana w umowie jako "zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym nieruchomość". W skład każdego z przedsiębiorstw, będących przedmiotem Umowy, wchodzą w szczególności następujące składniki materialne i niematerialne: środki trwałe (maszyny urządzenia itp.), budynki i budowle, grunty, wszelkie zapasy, dokumentacja techniczna dotycząca wszystkich maszyn i urządzeń kopalni, koncesja lub koncesje dotyczące wydobycia, decyzje administracyjne dotyczące działalności kopalni (w szczególności wydane na podstawie przepisów Prawa górniczego oraz Prawa ochrony środowiska), umowy z osobami trzecimi niezbędne dla działalności kopalni, fundusz likwidacji kopalni (utworzony na podstawie art. 26c ust. 1 ustawy z dnia 4.02.1994 r. Prawo górnicze i geologiczne), fundusz socjalny.

Przedmiot Umowy w szczególności obejmuje również przysługujące Sprzedającemu uprawnienia z tytułu umów dzierżawy gruntów obejmujących pasy ochronne otaczające kopalnię R. (tereny w granicach strefy rozrzutu odłamków skalnych i udarowej fali powietrznej) oraz tereny o przeznaczeniu na istniejące i projektowane zaplecze technologiczne kopalni R., których to terenów właścicielem jest P. Sp. z o.o. Kupujący wyraził wolę wstąpienia w uprawnienia z tytułu umów dzierżawy przedmiotowych gruntów przysługujące Sprzedającemu, intencją Sprzedającego było przeniesienia tych praw na Kupującego wraz ze sprzedażą składników majątkowych tworzących przedsiębiorstwa, których sprzedaż jest przedmiotem Umowy. Z uwagi jednak na fakt, iż właściciel gruntów, tj. P. Sp. z o.o., zainteresowany jest ich zbyciem, strony Umowy zgodnie ustaliły, iż w ramach umowy trójstronnej Kupujący nabędzie od P. Sp. z o.o. własność gruntów należących do P. Sp. z o.o., użytkowanych obecnie przez Sprzedającego na podstawie umów dzierżawy zawartych z P. Sp. z o.o. W obliczu faktu, iż PBD nabędzie grunty dzierżawione dotychczas przez ZKSM, bezprzedmiotowe byłoby przenoszenie przez ZKSM na PBD praw wynikających z umów dzierżawy (na mocy aneksów do właściwych umów dzierżawy zostaną one rozwiązane z uwagi na nabycie gruntów przez PBD). W rezultacie transakcji ZKSM zbędzie zatem całość przysługujących mu praw do składników majątkowych tworzących przedsiębiorstwa, których sprzedaż jest przedmiotem Umowy, Kupujący zaś nabędzie całość składników majątkowych i praw niezbędnych do kontynuacji działalności wydobywczej prowadzonej dotychczas przez Sprzedającego z wykorzystaniem majątku własnego i dzierżawionego od P. Sp. z o.o. Ponadto, nastąpi przejście pracowników przedsiębiorstw, których sprzedaż jest przedmiotem Umowy, do PBD na zasadach określonych w art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Kompletne wyliczenie składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstw, których sprzedaż jest przedmiotem Umowy, zawarte jest w załączniku A i B do Umowy. Każde z przedsiębiorstw, których sprzedaż jest przedmiotem Umowy, jest zdolne do samodzielnej egzystencji gospodarczej. PBD będzie wykorzystywać nabywane przedsiębiorstwa do prowadzenia tego samego rodzaju działalności gospodarczej, która była prowadzona przez ZKSM przy wykorzystaniu składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstw, których sprzedaż jest przedmiotem Umowy i przeniesionych na PBD na podstawie Umowy.

Spółka zadała pytanie, czy w opisanym stanie faktycznym będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 41, poz. 399) w związku ze zbyciem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W opinii podatnika w opisanym stanie faktycznym dojdzie do sprzedaży przedsiębiorstwa w związku z czym czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług a jedynie podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

Kwestia opodatkowania podatkiem od towarów i usług ma wpływ na ewentualne opodatkowanie umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stosownie bowiem do uregulowań art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Jak wynika z powyższego przepisu w każdym przypadku zawarcia czynności cywilnoprawnej, dla ustalenia któremu z podatków będzie ona podlegać, niezbędne jest zbadanie kwestii obowiązku w podatku od towarów i usług, lub zwolnienia z niego w stosunku do strony sprzedającej i tylko w zakresie konkretnej czynności.
W piśmie z dnia 01.07.2005 r. nr ... tutejszy organ wykazał, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie znajdzie zastosowania przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, co oznacza, że jedynie jednostki organizacyjne finansowo wyodrębnione mogą z tej regulacji korzystać. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka jest przedsiębiorstwem wielozakładowym, a przedmiotem sprzedaży są dwie kopalnie, które nie posiadały pełnej samodzielności i odrębności majątkowo-finansowej i nie sporządzały samodzielnie bilansów.
Jak ustalono, z tytułu sprzedaży Kopalni, ZKSM S.A. będzie świadczyła odpłatną dostawę poszczególnych składników majątku przedsiębiorstwa - innymi słowy po stronie sprzedającej dojdzie do powstania obowiązku w podatku od towarów i usług. Oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegać będzie jedynie sprzedaż nieruchomości lub ich części albo praw użytkowania wieczystego zwolniona z podatku od towarów i usług. Natomiast sprzedaż pozostałych składników majątkowych - jako podlegająca podatkowi VAT - będzie wyłączona spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień złożenia wniosku.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 o
płata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj