Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP-005-34/05
z 23 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPP-005-34/05
Data
2005.06.23



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
przemieszczanie towarów


Pytanie podatnika
Czy powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT i obowiązek rejestracji w Niemczech z tytułu przemieszczenia towarów do składu magazynowego położonego w Niemczech?


W związku z art.13 ust.3 i art.42 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm./i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie obowiązków rejestracyjnych w Niemczech i zobowiązań podatkowych z tytułu przemieszczenia towarów do składu magazynowego położonego w Niemczech, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest nieprawidłowe.

Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie opodatkowania przemieszczenia towarów do składu magazynowego typu „call off stock", /jedyny odbiorca jest znany już w momencie wysyłki/, położonego w Niemczech. Zdaniem Spółki przemieszczenie towarów do magazynu typu „call off stock" nie powoduje konieczności rejestracji w Państwie położenia tego magazynu czyli w Niemczech, a samo przemieszczenie towarów do takiego magazynu rodzi obowiązek podatkowy z tytułu WDT z prawem do zastosowania stawki 0% na podstawie listu przewozowego, kopii faktury „pro-forma”, specyfikacji sztuk ładunku oraz dokumentu potwierdzającego odbiór towaru przez nabywcę.

Stanowisko podatnika należy uznać w części za nieprawidłowe ze względu na uzależnienie skutków podatkowych w Polsce od rozwiązań przyjętych przez Niemcy.

1/ w zakresie obowiązku rejestracji:

Ustawodawstwa poszczególnych krajów członkowskich w różny sposób uregulowały kwestię obowiązków dostawcy towarów do magazynów typu „call off stock". Niektóre z nich, aby uprościć procedurę tego typu, zdjęły z zagranicznego dostawcy obowiązek zarejestrowania się w tym kraju jako podatnika podatku od wartości dodanej przy jednoczesnym zobowiązaniu krajowego nabywcy do rozliczenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Wykonywanie czynności opodatkowanych na terenie danego państwa podlega prawu obowiązującemu w tym państwie. Dlatego też, w Państwa przypadku, to administracja niemiecka jest upoważniona i zobowiązana do określenia obowiązków z tytułu czynności wykonywanych na terenie tego państwa.

2/ w zakresie obowiązku podatkowego:

Przy założeniu, że przepisy prawa podatkowego w Niemczech przewidują obowiązek rejestracji zagranicznego dostawcy dla potrzeb podatku od wartości dodanej, przemieszczenie towarów, o którym mowa w zapytaniu należy uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę zgodnie z art. 13 ust.3 ustawy o VAT, gdzie za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa, z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego. Przy spełnieniu warunków, określonych przepisami art.42 ustawy o VAT, podatnik będzie miał prawo do zastosowania stawki 0%.

Wątpliwości, natomiast rodzą się w sytuacji, gdy przepisy prawa podatkowego w Niemczech nie nakładają na dostawcę towarów do magazynu typu „call off stock" obowiązku rejestracji. Zachodzi pytanie czy w sytuacji gdy towar zostaje złożony w tego typu magazynie, /bez przekazania odbiorcy, mimo iż jest on znany, a będący jednocześnie własnością dostawcy/, mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów...

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy sięgnąć do regulacji prawnych zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zawartych przede wszystkim w art. 13 i art.42 ust.3 ustawy o VAT. Z treści przywołanych przepisów wynika, iż aby miała miejsce WDT musi wystąpić wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art.7 ustawy o VAT na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, przy spełnieniu m.in. warunku iż nabywcą towarów jest podatnik podatku od wartości dodanej, zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, a podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Dowodami tymi są m.in. dokumenty przewozowe, specyfikacje poszczególnych sztuk ładunku ale także kopia faktury. W momencie przemieszczenia towaru z Polski do magazynu typu „call off stock" w Niemczech, możemy mieć do czynienia z dwoma sytuacjami, w zależności od tego jakie regulacje prawne w tym zakresie przewiduje ustawodawstwo niemieckie. Zaznaczyć bowiem należy, że tak jak wyjaśnia Komisja Europejska, a dokładnie Dyrekcja generalna d/s podatków i unii celnej w piśmie z dnia 11 listopada 2004 roku ,skierowanym do Ministerstwa Finansów, a odnoszącym się m.in. do umów typu „call off stock" - stosowane uproszczenia w tym zakresie różnią się w zależności od poszczególnych państw członkowskich i są często związane z zasadą wzajemności. Niektóre państwa członkowskie traktują dostawę towarów w ramach tej umowy jako WDT na rzecz klienta w innym państwie już w momencie wysyłki, ale taką zasadę można stosować jedynie wtedy gdy państwo członkowskie, w którym klient - nabywca towaru posiada siedzibę, przewiduje zwolnienie z obowiązku rejestracji dostawcy i jednocześnie traktuje przekazanie rzeczy na mocy umowy „call off stock" jako WNT dla ich odbiorcy.

Dlatego, zakładając, że ustawodawstwo niemieckie taki uproszczony system przyjęło, przekazanie towaru do magazynu w Niemczech skutkować będzie wystawieniem faktury, a nie jak wskazujecie Państwo faktury „pro-forma”. Przy spełnieniu pozostałych warunków, określonych przepisami art.42 ustawy o VAT, polski podmiot będzie mógł do tej transakcji zastosować stawkę podatku w wysokości 0% , traktując to zdarzenie jako WDT.

W przypadku, gdy przepisy prawa podatkowego w Niemczech regulują kwestie WNT z magazynu typu „call off stock" w ten sposób, że dopiero w momencie odbioru towaru przez nabywcę z magazynu rodzi to dla niego określone skutki czyli obowiązek rozliczenia transakcji WNT, należy przyjąć, że w tym samym czasie dla polskiego podatnika powstanie obowiązek potraktowania takiej transakcji jako WDT. Za takim stanowiskiem przemawia chociażby fakt, że w chwili przekazania towaru do niemieckiego magazynu podmiot niemiecki nie nabywa prawa do dysponowania towarami jak właściciel (zakładając tak jak wyżej, że WNT dla tego podmiotu następuje w momencie odbioru towaru z magazynu), w związku z tym wywóz towaru z Polski nie następuje w wykonaniu czynności określonych art.7ust. l ustawy o podatku od towarów i usług. W takim przypadku samo przemieszczenie towarów do składu magazynowego w Niemczech nie będzie wiązało się z powstaniem obowiązku podatkowego

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj