Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/235/KO/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/235/KO/05
Data
2005.06.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek należny
podatek naliczony
posiłki regeneracyjne
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest Spółka budowlaną, która zatrudnia pracowników na otwartej przestrzeni. W związku z powyższym Spółka zobowiązana jest do wydawania pracownikom posiłków na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Z uwagi na rodzaj wykonywanej przez pracowników pracy w przeważającej części na budowach w terenie z dala od siedziby Spółki oraz ze względów organizacyjnych zakupowane są konserwy mięsne, które wydawane są pracownikom zamiennie za gorące posiłki. Spółka wystąpiła z zapytaniem, czy przysługuje jej prawo do odliczania podatku naliczonego VAT od zakupionych konserw mięsnych, przekazanych pracownikom jako posiłki profilaktyczne? Na tle takich okoliczności Strona formuje stanowisko, iż Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego zakupu konserw mięsnych ze względu na fakt, iż nie są usługami gastronomicznymi, nabyte są w hurtowni jako produkty, wydawane są w stanie nieprzetworzonym, są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowią koszty uzyskania przychodu oraz zakup ich stanowi realizację przez pracodawcę obowiązków nałożonych odpowiednimi przepisami prawa.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 20 maja 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 232 Kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Szczegółowe zasady realizacji tego obowiązku określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

Z przepisów powołanego Rozporządzenia wynika, że jeśli pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków, ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych, może zapewnić w czasie pracy m.in. przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów (§ 2 ust. 2 rozporządzenia). Przepisy nie wskazują jednocześnie, jak należy rozumieć „otrzymanie” produktów przez podatnika, wobec czego należy uznać, że prawidłowa jest każda forma organizacji, w której pracownik produkty otrzymuje nieodpłatnie.

Tym samym należy uznać, iż przekazanie przez Stronę konserw mięsnych spełnia wymóg zapewnienia określonym grupom pracowników posiłku profilaktycznego.

Jak wynika z obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 stycznia 2002r. (sygn. Akt I SA/Ka 2356/00) realizowanie na rzecz pracownika przez pracodawcę, na mocy obligujących go przepisów prawa pracy, świadczeń mających charakter wydania towarów na cele osobiste pracowników nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż podstawy tych świadczeń nie stanowi przejaw autonomii woli stron, a obowiązek wynikający z prawa pracy.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż przekazanie przez Spółkę posiłku profilaktycznego wynika z obowiązujących przepisów prawa pracy. W związku z tym, przekazanie produktów służących do przygotowania posiłków we własnym zakresie (konserwy mięsne) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Nie oznacza to jednak, że podatek naliczony z tytułu zakupu konserw mięsnych nie podlega odliczeniu od podatku należnego.

W tej sytuacji zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ odliczenie podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych.

Podatnik realizujący sprzedaż opodatkowaną nie traci prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów, w które zgodnie z przepisami prawa pracy ma obowiązek wyposażyć pracowników, gdyż ich zakup bezpośrednio służy działalności opodatkowanej. Reasumując, zakup przedmiotowych konserw, jako posiłków regeneracyjnych, których obowiązek wydania pracownikom wynika z przepisów Kodeksu pracy stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących nabycie przedmiotowych konserw.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj