Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytowie
UBPI/443-12P/05
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
UBPI/443-12P/05
Data
2005.06.20



Autor
Urząd Skarbowy w Bytowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik stoi na stanowisku, iż sprzedaż działek budowlanych z jego majątku prywatnego, nie powinna być opodatkowana podatkiem VAT oraz podlegać ewidencji w rejestrze sprzedaży, a także rozliczeniu w deklaracji VAT-7.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika prowadzącego Gospodarstwo Rolne, z dnia 08.04.2005r. (data wpływu z dnia 20.04.2005r.), w którym w/w wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sprzedaży działek budowlanych i obowiązku rozliczenia podatku VAT od tej dostawy, obowiązku wystawienia faktur VAT oraz rozliczenia ich w ewidencji sprzedaży i deklaracji VAT-7. Ponadto podatnik zapytuje, czy na fakturze jako sprzedawcę ma wpisać Gospodarstwo Rolne, czy też osobę fizyczną.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione we wniosku, jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Przedstawiając stan faktyczny, Podatnik wskazał, że prowadzi gospodarstwo rolne i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane. Podatnik jest w posiadaniu gruntów przeznaczonych na cele budowlane (działki budowlane), które nie są związane z prowadzoną przez niego działalnością rolniczą. Ponadto Podatnik wyjaśnia, że w/w grunty posiada od kilku lat i nie nabywał ich z myślą odsprzedaży. Podatnik dokonując sprzedaży w/w działek wskazuje, że powyższa czynność nie będzie miała stałego charakteru.

Podatnik stoi na stanowisku, iż sprzedaż działek budowlanych z jego majątku prywatnego, nie powinna być opodatkowana podatkiem VAT oraz podlegać ewidencji w rejestrze sprzedaży, a także rozliczeniu w deklaracji VAT-7.

W uzasadnieniu powyższego stanowiska podatnik wskazuje, iż przedmiotowe działki nabył kilka lat temu i nie zostały one nabyte z myślą ich odsprzedaży. Ponadto Podatnik dokonując sprzedaży powyższych działek budowlanych, nie zamierza nadawać tej czynności stałego charakteru. W związku z powyższym Podatnik stwierdził, iż sprzedaż powyższych działek budowlanych nie może być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15. ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. W związku z tym, iż powyższa dostawa nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT Podatnik uznał również, iż nie będzie musiał wystawiać faktur VAT na sprzedawane działki.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W świetle obowiązującej ustawy o podatku VAT obrót nieruchomościami gruntowymi realizowany przez podatników podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem, przy czym na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy zwolnieniu przedmiotowemu poddano dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Obecne przepisy podatkowe nie definiują pojęcia „gruntu przeznaczonego pod zabudowę”. Uwzględniając jednak zasady powszechnego rozumienia wymienionego pojęcia można uznać, że przez „grunt przeznaczony pod zabudowę” rozumieć należy zarówno te grunty, które widnieją w planie zagospodarowania przestrzennego jako przeznaczone pod zabudowę, jak i te, w stosunku do których właściciel w sposób dający się udowodnić uzewnętrznił zamiar ich przeznaczenia pod zabudowę.

W przedmiotowej sprawie właściciel ziemi rolnej dokonuje jednorazowego zbycia gruntu stanowiącego działki budowlane. Dostawa gruntów pod zabudowę dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług w ramach wykonywanej działalności gospodarczej nie korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy i podlega opodatkowaniu wg stawki 22%.

Podatnikami zaś w świetle art. 15 ust. 1 w/w ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei „działalność gospodarcza” w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednakże w ustawie nie określono definicji „częstotliwości”. W znaczeniu w jakim to pojęcie funkcjonuje w języku polskim, „częstotliwe” oznacza wielokrotne. Z powyższego wynika, że aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystane towary zostały nabyte w celu sprzedaży.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik ma zamiar dokonać sprzedaży gruntu przeznaczonego na cele budowlane (działki budowlane) z majątku własnego. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w zakres której nie wchodzi obrót nieruchomościami. Ponadto powyższa sprzedaż nie będzie miała charakteru czynności wykonywanej stale.

Stwierdzić należy, iż w powyższej sytuacji dostawa gruntu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednakże pod warunkiem, że będzie to czynność wykonywana jednorazowo lub sporadycznie i nie zostanie wykonana w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy, a grunt nie został nabyty w celu odsprzedaży.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący w tym zakresie stan prawny uznać należy, iż dostawa gruntu przeznaczonego pod zabudowę w okolicznościach nie wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy nie mieści się w zakresie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku VAT.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż Podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT dokumentujących sprzedaż w/w gruntów, gdyż nie będzie ona podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie mieści się w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej tj. prowadzenie gospodarstwa rolnego.

W świetle powyższego uznać należy, iż czynność dostawy gruntu pod zabudowę niezwiązanego z prowadzoną działalnością nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym Podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT dokumentującej powyższą sprzedaż i wykazania tej dostawy w ewidencji sprzedaży oraz rozliczenia w deklaracji podatkowej VAT-7.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj