Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP-443/101/2005
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/101/2005
Data
2005.06.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Jaką należy zastosować stawkę podatku VAT przy świadczeniu usług remontowo – budowlanych dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego wraz z materiałami budowlanymi?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku–Białej uznaje stanowisko Jednostki, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2005r., uzupełnionym w dniach 15 czerwca oraz 30 czerwca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania 7% stawki podatku VAT przy świadczeniu usług remontowo–budowlanych dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego wraz z materiałami budowlanymi, za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 29 kwietnia 2005r. wpłynął do tut. urzędu wniosek Spółki o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Oświadczenie, że w sprawie dotyczącej zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani postępowanie przez sądem administracyjnym zostało uzupełnione pismem z dnia 15 czerwca 2005r. Dodatkowe uzupełnienie zostało wniesione w dniu 30 czerwca 2005r.
Jak stanowi art. 14a § 1 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zwraca się z prośbą o wyjaśnienie jaką stawkę VAT należy stosować przy sprzedaży usług remontowo–budowlanych dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego wraz z materiałami budowlanymi.
Podmiot w ramach swojej działalności prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną artykułów budowlanych i instalacyjnych oraz świadczy usługi remontowo–budowlane, zarówno przy wykorzystaniu własnych pracowników, jak i w systemie podwykonawstwa. Zgodnie z opinią wydaną dla podatnika przez Urząd Statystyczny w Łodzi, Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w/w czynności mieszczą się w grupowaniach (zarówno obecnie, jak i przed zmianą klasyfikacji, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. – Dz. U. Nr 89, poz. 844):

  • sprzedaż hurtowa okien i drzwi PKWiU 51.53.24-00.00 „Usługi w zakresie handlu hurtowego materiałami budowlanymi, pozostałymi”,
  • sprzedaż detaliczna okien i drzwi PKWiU 52.46.16-00.00 „Usługi w zakresie handlu detalicznego materiałami budowlanymi, gdzie indziej niesklasyfikowane”,
  • montaż w budynkach okien i drzwi (dostawa łącznie z materiałami potrzebnymi do montażu) przez wykonawców, którzy nie są producentami tych okien i drzwi PKWiU 45.42.11-00.00 „Roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych”.

Usługi remontowo – budowlane zlecone przez indywidualnych klientów w budownictwie mieszkaniowym wykonywane są na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej. Usługa obejmuje wartości materiałów wraz z robocizną.

Zdaniem Podatnika obowiązującą stawką w przypadku sprzedaży usług remontowo–budowlanych dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego wraz z materiałami winna być stawka VAT 7%.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy informuje co następuje:

W robotach z zakresu budownictwa wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po 1 maja 2004r. występują dwie stawki podatkowe: stawka podstawowa, tj. 22% oraz stawka obniżona 7%. W myśl art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., ostatnia zm. Dz. U. z 2005r., Nr 90, poz. 756) w okresie do dnia 31 grudnia 2007r. stawka obniżona obowiązuje w odniesieniu do:

  • robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  • obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

  • 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne,
  • 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  • ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane, dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu, jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego – art. 146 ust. 2 cyt. ustawy o VAT.

Ponadto rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) również obniża stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, do wysokości 7%, w odniesieniu do towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 31 stycznia 2005r., Nr 17, poz. 150), dodano poz. 20 do załącznika nr 1 w brzmieniu:

„Budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):

  1. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studencie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
  2. budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych”.

Zmiana ta obowiązuje od 14 lutego 2005r.
W związku z powyższym od 14 lutego 2005r. przy budowie, remontach czy bieżącej konserwacji wyżej wskazanych budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130) również ma zastosowanie 7% stawka podatku VAT.

Od 1 maja 2004r. obniżona do 7% stawka nie dotyczy natomiast materiałów budowlanych, wymienionych poprzednio w załączniku nr 5 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.

Wycena roboty budowlanej zgodnie z zawartymi umowami dokonywana jest z uwzględnieniem sporządzonego kosztorysu. Strony w umowach cywilno – prawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest robota budowlana, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.). Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania – dla celów podatkowych – poszczególnych elementów, zawartych w tym wyliczeniu.

Podatnicy świadczący usługi jedynie w szczególnych przypadkach mogą osobno rozliczać robociznę, a osobno materiały zużyte przy wykonywaniu danej usługi. Warunkiem koniecznym jest, aby taki sposób rozliczenia wynikał z zawartej umowy cywilno–prawnej. Wówczas stosuje się stawkę podatku VAT właściwą dla sprzedaży materiałów oraz dla wykonywanej usługi. Podatnik może także w wystawionej fakturze opodatkowywać poszczególne jej pozycje właściwymi stawkami – o ile, jak już wspomniano, taki sposób rozliczenia wynika z zawartej umowy. Stanowisko takie w odniesieniu do robót i materiałów budowlanych prezentowało również Ministerstwo Finansów w swoich wczesnych interpretacjach dotyczących ustawy z dnia 8 stycznia 1993r.

Spółka w ramach swojej działalności prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną artykułów budowlanych i instalacyjnych oraz świadczy usługi remontowo–budowlane, zarówno przy wykorzystaniu własnych pracowników, jak i w systemie podwykonawstwa. Zgodnie z opinią wydaną dla podatnika przez Urząd Statystyczny w Łodzi, Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w/w czynności mieszczą się w grupowaniach (zarówno obecnie, jak i przed zmianą klasyfikacji, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. – Dz. U. Nr 89, poz. 844):

  • sprzedaż hurtowa okien i drzwi PKWiU 51.53.24-00.00 „Usługi w zakresie handlu hurtowego materiałami budowlanymi, pozostałymi”,
  • sprzedaż detaliczna okien i drzwi PKWiU 52.46.16-00.00 „Usługi w zakresie handlu detalicznego materiałami budowlanymi, gdzie indziej niesklasyfikowane”,
  • montaż w budynkach okien i drzwi (dostawa łącznie z materiałami potrzebnymi do montażu) przez wykonawców, którzy nie są producentami tych okien i drzwi PKWiU 45.42.11-00.00 „Roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych”.

Usługi remontowo–budowlane zlecane Spółce przez indywidualnych klientów w budownictwie mieszkaniowym wykonywane są na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej. Usługa obejmuje wartości materiałów wraz z robocizną.

W związku z powyższym, ponieważ inwestor zleca Spółce, na podstawie zawartej umowy cywilno–prawnej, wykonanie usługi remontowo–budowlanej w budownictwie mieszkaniowym wraz z zakupem materiałów budowlanych, Spółka jako wykonawca powinna wystawić fakturę, w której całość usługi wraz z materiałem opodatkuje jedną stawką podatku VAT. W przedmiotowej sytuacji do całej wartości usługi należy stosować stawkę właściwą ze względu na rodzaj robót zgodnie z art. 146 ust. 1 ustawy o VAT, tj. 7%.

Zatem prawidłowe jest stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2005r.

P O U C Z E N I A

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia (art. 14a §2 cyt. Ordynacji podatkowej).
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 cyt. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w trybie art. 14b §5 Ordynacji.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku–Białej, 43–300 Bielsko–Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14 § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 cyt. Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj