Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
US III-2/443 -30/05/JDP
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US III-2/443 -30/05/JDP
Data
2005.03.30



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
W złożonym piśmie Spółka podaje, iż świadczy usługi na ruchomym majątku kontrahenta z Wielkiej Brytanii zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 i art. 28 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Usługi te polegają na montażu mikroprzełączników z powierzonych przez kontrahenta komponentów.
Kontrahent brytyjski dla wykonywanych usług podaje Spółce numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium innego niż Polska, państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Ponadto Spółka na mocy zawartego między stronami porozumienia wykonuje dodatkowe usługi, które są integralnie związane ze świadczonymi usługami na ruchomym majątku kontrahenta. Do usług tych Spółka zaliczyła cyt.:"
  • usługi narzędziowe i zakup oprzyrządowania niezbędnego do wykonania uszlachetniania,
  • zwroty kosztów wynagrodzeń pracowników związanych z przyjmowaniem i realizacją zamówień,
  • telekomunikacyjne (koszty rozmów telefonicznych)".

    Fakturowanie dodatkowych usług "odbywa się na odrębnych fakturach ze względu na brak możliwości rozliczenia usługi w cenie jednostkowej mikroprzełączników".
    Spółka przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdza, iż świadczone dodatkowe usługi są usługami na ruchomym majątku rzeczowym w związku z czym podatek VAT od tych usług nalicza nabywca.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11marca 2004r. o podatku od towarów i usług, zwanej w dalszej części "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów,

Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Ponadto zgodnie z art. 8 ust.3 ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Od tej ogólnej zasady regulującej miejsce opodatkowania ustawa przewiduje szereg odstępstw, w zależności od rodzaju wykonywanej usługi. W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Stosownie zaś do art. 28 ust. 7 ustawy w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Jednocześnie w myśl ust. 8 w/w art. 28 w przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Spółka podaje, iż na mocy zawartego między stronami porozumienia wykonuje dodatkowe usługi, które są integralnie związane ze świadczonymi usługami na ruchomym majątku kontrahenta. Jeżeli więc warunki porozumienia przewidują możliwość zakupu przez Spółkę oprzyrządowania niezbędnego do wykonania uszlachetniania, wykonywanie na powierzonych komponentach czynności narzędziowych jak również zwrot kosztów wynagrodzeń pracowników związanych z przyjmowaniem i realizacją zamówień oraz kosztów rozmów telefonicznych to czynności te będą usługami na ruchomym majątku rzeczowym, bowiem dla nabywcy w tym przypadku świadczeniem głównym jest wykonanie usługi bez względu na jej poszczególne elementy.

Stosownie do przedstawionego przez Spółkę we wniosku stanu faktycznego, fakturowanie dodatkowych usług " odbywa się na odrębnych fakturach ze względu na brak możliwości rozliczenia usługi w cenie jednostkowej mikroprzełączników".

Tutejszy organ podatkowy pragnie zauważyć, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W związku z powyższym jeżeli wszystkie opisane przez Spółkę w złożonym wniosku czynności są wykonywane w ramach usług na ruchomym majątku kontrahenta, to wynagrodzenie które otrzymuje Spółka z tytułu wykonania wszystkich, w/w czynności będzie stanowiło kwotę należną Spółce w rozumieniu przepisów art. 29 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z § 30 ust. 1 w/w rozporządzenia przepisy § 12 i § 14 -26 oraz § 29 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Natomiast zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać m. in.:

  1. nazwę towaru lub usługi,
  2. jednostkę miary i ilość sprzedawanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,
  3. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),
  4. wartość towarów lub wykonywanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),

Jednocześnie wskazać należy, iż w myśl ust. 15 w/w § 12 rozporządzenia faktury wystawiane przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, świadczących usługi określone w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawierają adnotację, iż podatek rozlicza nabywca.

Ponadto w myśl ust. 2 i ust. 3 w/w § 30 rozporządzenia faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Mogą natomiast nie zawierać danych określonych w § 12 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 4.

W związku z powyższym na fakturze dokumentującej wykonanie usługi na ruchomym majątku rzeczowym, winna znaleźć się przede wszystkim ogólna wartość wykonanej usługi obejmująca całość świadczenia należnego nabywcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj