Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PP-XII-4430/24/2005
z 14 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-XII-4430/24/2005
Data
2005.07.14



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dom pomocy społecznej
materiały budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT powinny być opodatkowane materiały budowlane zakupione do remontu i konserwacji Domu Opieki Społecznej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku po rozpatrzeniu zapytania zawartego w piśmie z dnia 23.06.2005r., które złożono w tutejszym Urzędzie w dniu 24.06.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) uznaje stanowisko przedstawione przez Jednostkę za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 i § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny sprawy:

Z treści złożonego w dniu 24.06.2005r. pisma wynika, że Dom Opieki Społecznej w ... w ramach oszczędności wykonuje remonty i konserwację budynku we własnym zakresie, ale materiały budowlane zakupuje w sklepach i hurtowniach.

Zapytanie wnioskodawcy:

Jaką stawką podatku VAT powinny być opodatkowane materiały budowlane zakupione do remontu i konserwacji Domu Opieki Społecznej?

Stanowisko wnioskodawcy:

Podmiot uważa, że jest jednostką budżetową dotowaną przez państwo i posiada skromny budżet, dlatego wiele prac remontowo - konserwacyjnych wykonuje pracownik Domu Opieki Społecznej - konserwator. Jednostka uważa, że do zakupionych materiałów budowlanych też winna być zastosowana stawka podatku VAT w wysokości 7% jak przy usługach remontowych w ich budynku.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Dom Opieki Społecznej w ... w ramach oszczędności wykonuje remonty i konserwację budynku we własnym zakresie, ale materiały budowlane zakupuje w sklepach i hurtowniach. Dom Opieki Społecznej jest jednostką budżetową dotowaną przez państwo i posiada skromny budżet, dlatego wiele prac remontowych i budowlanych wykonuje pracownik - konserwator. Jednostka uważa, że kupując materiały budowlane w celu wykonania remontu i konserwacji powinna płacić podatek VAT w wysokości 7%.

Podmiot powołuje się w swoim wniosku na pismo Ministerstwa Polityki Społecznej Nr DPS-II-074/W-2-AP/05 z dnia 07.06.2005r., które informuje, że po konsultacji z Ośrodkiem Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi w oparciu o rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150) obowiązuje 7 % stawka podatku VAT od towarów i usług w przypadku dostawy (tj. sprzedaży całego budynku), budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania, takich jak placówki opiekuńczo - wychowawcze (domy dziecka), domy samopomocy z mieszkaniami chronionymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi, schroniska i noclegownie dla osób bezdomnych, domy dla samotnych matek itp., w których co najmniej połowa powierzchni użytkowej przeznaczona jest na cele mieszkalne (zbiorowego zamieszkania różnych grup społecznych, np.: ludzi starszych, bezdomnych, niepełnosprawnych, dzieci). Zgodnie z przyjętym przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi kryterium klasyfikacji obiektów budowlanych (wg przeznaczenia budynków ), 7% stawka podatku od towarów i usług w przypadku dostawy, budowy, remontów i bieżącej konserwacji obowiązuje także w domach opieki społecznej spełniających przywołane wyżej kryterium.

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150) dodano do załącznika Nr 1 pozycję 20 pkt 1, zgodnie z którą obniżoną stawkę podatku VAT 7% stosuje się do do budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):
domów opieki społecznej, internatów i burs szkolnych, domów studenckich, domów dziecka, domów dla bezdomnych.
Na podstawie ww. rozporządzenia dodano także do załącznika Nr 1 pozycję 3a, na podstawie której obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 7% stosuje się również do dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia obiektów, o których mowa w poz. 20, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Pod tą pozycją wymienia się dostawę całego budynku lub jego części.

Dom Opieki Społecznej w ... zwrócił się z zapytaniem o wysokość stawki podatku VAT na materiały budowlane wykorzystywane przy remoncie i konserwacji budynku.
W wyżej wymienionym zmienionym załączniku Nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 7% stosuje się tylko do wymienionych pod poz. 20 świadczonych usług wykonywanych m. in. w domach opieki społecznej. Nie wymienia się w nim dostawy towarów wykorzystanych do wykonania tych usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
W myśl art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku tym nie ma wymienionych żadnych materiałów budowlanych. Dodatkowo w przepisach przejściowych i końcowych w art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
a) robót budowlano-montażowych oraz remontów robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
c) usług gastronomicznych, z wyłączeniem (...).
Jak widać również w cyt. przepisie nie wymienia się dostawy materiałów budowlanych, ale jedynie usługi budowlano - montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym.

Reasumując powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że dostawa materiałów budowlanych, ze względu na fakt, że materiały budowlane nie zostały wymienione żadnym w załączników do ustawy z dnia 11 marca 2004r. obejmujących wykaz towarów i usług, do których mają zastosowanie obniżone stawki, ani w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy - stawka podatku VAT na materiały budowlane wykorzystywane do remontu i konserwacji domu opieki społecznej wynosi 22%.
Nadmienia się także, że w przypadku gdy firma budowlana wykonuje usługi remontu lub konserwacji i wystawia fakturę za usługę wraz z materiałem budowlanym (koszt materiałów budowlanych wkalkulowany jest w wartość usług), to w takiej sytuacji stawka podatku VAT wynosi 7%.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.) przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.
Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj