Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/DP1/423-18/05/MGA
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/DP1/423-18/05/MGA
Data
2005.04.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
umowa o pracę
wynagrodzenia
wynagrodzenie udziałowców
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy prawidłowości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów "kosztów osobowych" związanych z wypłatą wynagrodzeń.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.01.2005r (data wpływu 10.02.2005r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki, dotyczącej prawidłowości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów "kosztów osobowych" związanych z wypłatą wynagrodzeń


postanawia


- nie potwierdzić stanowiska podatnika.


Uzasadnienie


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że udziałowcami podatnika są dwie osoby fizyczne wchodzące jednocześnie w skład dwuosobowego Zarządu Spółki. Zdaniem podatnika, koszty osobowe powstałe w konsekwencji zawartych z dniem 01.03.2005r. umów o pracę pomiędzy Zarządem Spółki i każdym z jego członków (każdym udziałowcem) stanowią koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów(...).

Kosztem uzyskania przychodów jest natomiast wynagrodzenie wraz z kosztami osobowymi wypłacone na podstawie umowy o pracę zawartej z zachowaniem postanowień art. 210 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.)

Zgodnie z powyższym przepisem w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą wspólników.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że umowy o pracę członków Zarządu Spółki zostały zawarte z naruszeniem reguł określonych w cyt. przepisie.

Wobec powyższego wynagrodzenia oraz "koszty osobowe" wypłacone na podstawie powyższych umów, zawartych w sposób nieodpowiadający wymaganiom, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj