Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1110/443/43/2005/IW
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1110/443/43/2005/IW
Data
2005.06.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
małżonek
opodatkowanie łączne małżonków


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje: w związku z koniecznością "rozpisania" wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nr ..... firmy małżeńskiej ....... ( posługującej się numerem NIP żony) na dwa odrębne wpisy małżonków jakie będą skutki w podatku od towarów i usług?. Czy po dokonaniu dwóch odrębnych wpisów do ewidencji działalności nie będą to dwa różne podmioty i czy zachowana będzie ciągłość podmiotu gospodarczego firmy małżeńskiej ....... ?


POSTANOWIENIE
W dniu 22.03.2005r. Państwo Alina i Stanisław .........., prowadzący P.W. ....., wystąpili do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W dniu 01.06.2005r. Wnioskodawca złożył do tut. organu podatkowego uzupełnienie do w/w wniosku. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Państwo Alina i Stanisław ..... prowadzą działalność gospodarczą w formie "firmy" małżeńskiej pod nazwą ......, posługującej się numerem NIP żony. Państwo ..... jako firma małżeńska posiadają jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej nr ..... zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej nr ..... wydane na prowadzenie firmy x ( małżonka), działalność ta była jednak zawieszona. Na chwilę obecną wnioskodawcy nie dokonali odrębnych wpisów w firmie małżeńskiej. Pan Stanisław i Alina ...... nadal chcą prowadzić działalność na dotychczasowych zasadach w postaci firmy małżeńskiej, bez zawiązywania spółki. Małżonkowie zobowiązani są jednak do "rozpisana" wpisu do ewidencji działalności gospodarczej dokonanego na firmę małżeńską na dwa oddzielne wpisy. Po "rozpisaniu" mąż utrzyma dotychczasowy numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej ..... jako współwłaściciel ......., żona natomiast otrzyma nowy numer , również jako współwłaściciel ........
Mając powyższe na uwadze Podatnik zapytuje: w związku z koniecznością "rozpisania" wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nr ...... firmy małżeńskiej ......( posługującej się numerem NIP żony) na dwa odrębne wpisy małżonków jakie będą skutki w podatku od towarów i usług?. Czy po dokonaniu dwóch odrębnych wpisów do ewidencji działalności nie będą to dwa różne podmioty i czy zachowana będzie ciągłość podmiotu gospodarczego firmy małżeńskiej .....?

Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem Wnioskodawcy rozliczenie VAT po dokonaniu nowych wpisów powinno być po 50% na NIP męża i żony np. przez dodatkową rejestrację NIP męża, ponieważ w przeciwnym wypadku występując wobec kontrahentów (urzędu) mąż będzie podawał dane żony (będąc również współwłaścicielem równym w prawach i zobowiązaniach a nie pełnomocnikiem) Gdy przepisy wykluczą takie rozwiązanie to po "rozdzieleniu" wpisów, do celów ewidencji VAT będziemy posługiwać się jednym dotychczasowym NIP żony.

Stanowisko Organu podatkowego:
Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1808) zobowiązano małżonków zarejestrowanych w ewidencji działalności gospodarczej na podstawie wspólnego wpisu, aby w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie powołanej ustawy złożyli wniosek o zmianę wspólnego wpisu. We wniosku należy wskazać w szczególności, który z małżonków będzie wpisany do ewidencji pod dotychczasowym numerem. Organ ewidencyjny dokonuje, zgodnie ze złożonym wnioskiem wpisu drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym, uwzględniając faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, z wpisu pierwotnego usuwa się dane drugiego z małżonków. Wniosek, o którym mowa powyżej, zawiera informację o umowie spółki cywilnej między małżonkami w celu wykonywania działalności gospodarczej , o ile taka została zawarta. W przypadku nie złożeni stosownego wniosku na organie ewidencyjnym spoczywa obowiązek wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej w terminie do 31 grudnia 2005r.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielną działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na podstawie art. 96 ust. 1 i 4 cyt. ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie -rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust.3. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".
Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13.10.1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. Nr 142, poz.702 z późn.zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwanej dalej "NIP". Zgodnie z art. 5 ust. 1 tej ustawy podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego; zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.
Na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. Nr 142, poz.702 z późn.zm.) podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego określonego w art. 4 wymienieni w art. 6 ust. 1 - nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.
Jak wynika z cytowanych wyżej przepisów ustawa o podatku od towarów i usług nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników. Powyższe stwarza dla małżonków prowadzących działalność gospodarczą szczególną sytuację prawną. Jeżeli nie zawiążą oni spółki osobowej, to podatnikiem podatku od towarów i usług będzie tylko ten z nich, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w tym podatku.
Wobec powyższego dokonanie przez organ ewidencyjny, w związku z koniecznością uzupełnienia wpisu do ewidencji działalności o aktualne numery PKD odrębnych wpisów do działalności gospodarczej małżonków jako oddzielnych przedsiębiorców nie skutkuje powstaniem obowiązku dokonania zmian w zakresie rozliczeń podatku od towarów i usług. Nadal podatnikiem podatku od towarów i usług jest ten z małżonków, który złożył zgłoszenie rejestracyjne w podatku od towarów i usług i którego NIP został potwierdzony na druku VAT-5.
Możliwym też jest, że każdy z małżonków prowadzi osobne przedsiębiorstwo, a wówczas każdy z osobna traktowany jest jak podatnik podatku VAT ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Z przedstawionego przez małżonków stanu faktycznego wynika, iż forma organizacyjna prowadzonej działalności nie ulegnie zmianie. Małżonkowie zamierzają prowadzić działalność jako jeden podmiot gospodarczy. Mogą zatem w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług wybrać:
1. kontynuację działalności gospodarczej w zakresie podatku od towarów i usług na NIP dotychczasowy - jak wynika z przedstawionej przez wnioskodawców stanu faktycznego na NIP żony - to rozwiązanie nie rodzi skutków w zakresie podatku od towarów i usług. Dokonana tu powinna być zamiana poprzez aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego.
2. przepisanie działalności na NIP drugiego ze współmałżonków niebędącego do tej pory podatnikiem podatku od towarów i usług - w przedmiotowej sprawie na NIP męża. Nastąpi tu likwidacja działalności gospodarczej w zakresie podatku od towarów i usług na NIP małżonka figurującego do tej pory jako podatnik podatku od towarów i usług ,z uwzględnieniem przepisów art. 14 ustawy z dnia 11.04.2004r. o podatku od towarów i usług( Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.)- w przedmiotowym przypadku na NIP żony . Zarejestrowanie działalności gospodarczej na NIP współmałżonka do tej pory nie figurującego jako podatnik podatku od towarów i usług ze wszystkimi prawami i obowiązkami w zakresie podatku od towarów i usług przysługującymi podatnikowi rozpoczynającemu działalność gospodarczą.
3. prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług odrębnie na NIP każdego ze współmałżonków . Będzie tu wówczas występowała kontynuacja działalności gospodarczej współmałżonka zarejestrowanego do tej pory jako podatnik podatku od towarów i usług - z przekazaniem części majątku drugiemu podatnikowi zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie podatku od towarów i usług. A także zarejestrowanie działalności gospodarczej na NIP współmałżonka do tej pory nie figurującego jako podatnik podatku od towarów i usług ze wszystkimi prawami i obowiązkami w zakresie podatku od towarów i usług przysługującymi podatnikowi rozpoczynającemu działalność gospodarczą .
Zatem ewentualne skutki w/w zmiany wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w podatku od towarów i usług zależeć będą wyłącznie od niezależnych decyzji podejmowanych przez małżonków w zakresie formy prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej.
Ponadto zaznacza się, że tut. Organ podatkowy nie może przy tym oceniać prawidłowości wystawionych zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Zaznaczyć należy, że ich treść winna być adekwatna do stanu faktycznego .
Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych został rozpatrzony odrębnym postanowieniem.

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj