Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorlicach
PP-443/11/05
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/11/05
Data
2005.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
komputery
odliczenie podatku od towarów i usług
telefon


Pytanie podatnika
Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami używanymi ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupie za potrzeby tej działalności komputera, telefonu komórkowego oraz części samochodowych?


Działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r . Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach, dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.01.2005 r, postanawia potwierdzić stanowisko wnioskodawcy

Stan faktyczny wynikający z wniosku:

Podmiot prowadzi działalność gospodarczą obejmującą handel samochodami używanymi osobowymi - sprzedaż detaliczna pojazdów samochodowych, gdzie podstawę opodatkowania stanowi marża. Wymieniony zakupił do swojej działalności komputer.

Zapytanie dotyczy, czy prowadząc przedmiotową działalność gospodarczą podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących wydatki takie jak: komputer, telefon komórkowy, części samochodowe.

Stanowisko wnioskodawcy: podatnik ma prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony od faktury dokumentującej zakup komputera ,oraz telefonu komórkowego.

Odnosząc się do zagadnienia poruszonego w piśmie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach wyjaśnia:
Zasady opodatkowania dostaw towarów używanych unormowane są w art. 120 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).Art. 120 ust. 1 pkt 4 definiuje towary używane jako ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie.Zgodnie z treścią art. 120 ust. 4 powołanej ustawy w przypadku podatnika wykonującego czynności podlegające na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celu prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowaniapodatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, która ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszonąo kwotę podatku. Aby miała zastosowanie ta zasada opodatkowania towary używane winny być nabyte od:
- osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem o którym mowa w art. 15 ustawy;
- podatników o których mowa w art. 15 jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy;
- podatników jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4. W pozostałych przypadkach sprzedaż towarów używanych jest opodatkowana na zasadach ogólnych zgodnie z art. 29 ustawy.Zgodnie z art. 86 ust 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa a art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z zawartej w tym przepisie generalnej reguły wynika, że podatnik podatku od towarów i usług może odliczyć podatek naliczon, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi, z zastrzeżeniem wymienionych w tym przepisie wyjątków, a mianowicie wyjątku opisanego, a w art. 120 ust. 19 , w myśl którego obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków Jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy VAT.Z regulacji tych wynika zakaz obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty jedynie w fakturach dokumentujących zakup towarów używanych przy sprzedaży, których podstawą opodatkowania jest marża. Oznacza to, że podatnik stosujący metodę rozliczania określoną w art. 120 ust. 4, ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem pozostałych oraz zakupów kosztowych typu: zakup komputera, telefonu komórkowego czy części samochodowych z uwzględnieniem terminów i ewentualnych ograniczeń tego prawa wynikających z innych przepisów ustawy.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego opisanego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji i traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj