Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PP3/443-0029/05
z 30 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP3/443-0029/05
Data
2005.05.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
samochód ciężarowy
sprzedaż
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy samochód stanowiący przedmiot leasingu, następnie wykupiony do firmy jako środek trwały od którego przysługiwało odliczenie VAT może korzystać ze zwolnienia od podatku przy sprzedaży zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn.zm.)?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 roku Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana, zamieszkałego, z dnia 10 marca 2005 roku, uzupełnionego pismem z dnia 26 kwietnia 2005 roku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: zastosowania właściwej stawki podatku VAT do sprzedaży samochodu ciężarowego, wykupionego z leasingu 18 marca 2004 roku,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 10 marca 2005 roku pan, zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa, oraz postępowanie przed sądem administracyjnym. Na potrzeby prowadzonej działalności użytkuje samochód ciężarowy marki: Fiat Palio Weekend o nr rej., rok produkcji 2001. Podatnik samochód marki Fiat Palio Weekend wykupił z leasingu 18 marca 2004 roku.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy samochód stanowiący przedmiot leasingu, następnie wykupiony do firmy jako środek trwały od którego przysługiwało odliczenie VAT może korzystać ze zwolnienia od podatku przy sprzedaży zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn.zm.)...

Zdaniem wnioskodawcy taka czynność podlega zwolnieniu na mocy powyższego rozporządzenia, ponieważ ten samochód spełnia warunki wymienione w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) oraz jest towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy VAT.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z przepisem art.5 ust.1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju:
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 w/w ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części-jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia, może wprowadzić inne niż określone w ustawie zwolnienia od podatku, a także określić szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień.

Zgodnie z § 8 ust.1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn.zm.) zwanym dalej rozporządzeniem, zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie: DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność; n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy, gdy w przypadku nabycia pojazdu

  • kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł - o czym stanowi zapis w ust. 3 art. 86 cyt. ustawy.

Zgodnie z treścią art. 86 ust 5 w/w ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3 – obowiązuje od 1 maja 2004 roku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik wykupił z leasingu samochód ciężarowy 18 marca 2004 roku i skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego (w całości)przy nabyciu samochodu na podstawie przypisów ustawy z dnia 08 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.).

Reasumując, należy stwierdzić, że podatnik miał prawo do odliczenia podatku i skorzystał z niego, zatem dostawa towaru nie spełnia warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy. Zwolnienie określone w § 8 ust.1 pkt 5 rozporządzenia dotyczy tylko i wyłącznie pojazdów, od których przysługiwało odliczenie w ograniczonej wysokości. Oznacza to, że dotyczy ono pojazdów nabytych po 01 maja 2004 roku, co w niniejszej sprawie nie miało miejsca.

Zgodnie z art.41 ust. 1 w/w ustawy, stawka podatku VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Ponieważ dostawa samochodu nie została wymieniona w żadnym z załączników wskazujących na prawo stosowania preferencyjnej stawki podatkowej, a także nie korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 w/w ustawy i § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia podlega opodatkowaniu podstawową stawką w wysokości 22% zgodnie z w/cyt. art. 41 ust.1.

Zatem mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj