Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2/415/100/05
z 20 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2/415/100/05
Data
2005.04.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
pozwolenie na budowę
samowola budowlana
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy wystarczającymi do uwzględnienia odliczenia od dochodu odsetek od kredytu mieszkaniowego będą decyzja o pozwolenie na użytkowanie oraz zatwierdzająca projekt budowlany przedmiotowego budynku mieszkalnego, w sytuacji zalegalizowania samowoli budowlanej?


W sierpniu 2002r. podatnicy zakupili nieruchomość z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego (stan surowy zamknięty) oraz zbiornika bezodpływowego na ścieki sanitarne. Przy podpisywaniu aktu notarialnego sprzedający okazali decyzję Starosty zatwierdzającą projekt budowlany i obejmującą pozwolenie na budowę przedmiotowego budynku mieszkalnego oraz zbiornika bezodpływowego na ścieki sanitarne. W obecności notariusza sprzedający oświadczyli ponadto, iż budowa została rozpoczęta zgodnie z pozwoleniem na budowę. Po zakupie przedmiotowej nieruchomości podatnicy kontynuowali budowę budynku mieszkalnego.

W sierpniu 2002r, podatnicy podpisali umowę kredytu mieszkaniowego zaciągając kredyt na dokończenie budowy i wykończenie domu. Począwszy od listopada 2002r. przez cały 2003r. i 2004r. podatnicy spłacali odsetki od kredytu.Po zakończeniu prac budowlanych okazało sie, iż przedmiotowa decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i wydająca pozwolenie na budowę została sfałszowana. Wydział Administracji Techniczno-Budowlanej nie wydawał pozwolenia na budowę. Starostwo Powiatowe zawiadomiło Prokuraturę Rejonową o popełnieniu przestępstwa. W związku z powyższym, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, wybudowany budynek mieszkalny stał się samowolą budowlaną, zatem organ nadzoru budowlanego wymierzył podatnikom opłatę legalizacyjną w wysokości 30.000,00 zł.Na skutek uiszczenia opłaty legalizacyjnej i przedstawienia kompleksowej dokumentacji projektowej, w czerwcu 2004r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany przedmiotowego budynku mieszkalnego, legalizując tym samym samowolę budowlaną, natomiast w lipcu 2004r. decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Wobec wydania w/w decyzji, sierpniu 2004r. Starosta podjął zawieszone postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę, które następnie zostało umorzone decyzją z października 2004r., z uwagi na wcześniejszą legalizację samowoli budowlanej.

Podatnicy stoją na stanowisku, iż decyzja zatwierdzająca projekt budowlany, legalizująca samowolę budowlaną, zastępuje decyzję o pozwoleniu na budowę, której wydanie w takiej sytuacji stało się zbędne. Podatnicy twierdzą, iż "decyzja zatwierdzająca projekt budowlany wraz z decyzja o pozwoleniu na użytkowanie są zgodne z prawem budowlanym i przepisami procedury postępowania administracyjnego, przy spełnieniu innych warunków określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, są dokumentami wystarczającymi do odpisania od podatku dochodowego od osób fizycznych zapłaconych już odsetek od kredytu mieszkaniowego"
Organ podatkowy stwierdza, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem.

Kwestie dotyczące odliczeń od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytów zaciągniętych na własne potrzeby mieszkaniowe regulują przepisy art. 26 b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późniejszymi zmianami). Odliczenie z tytułu odsetek od kredytu dopuszczalne jest wyłącznie w sytuacjach określonych w art. 26b w/w ustawy. W myśl art. 26b ust. 1 pkt 1 od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się z zastrzeżeniem ust. 2-4 faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1 na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z budową budynku mieszkalnego.
Zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. b) odliczenie, o którym mowa powyżej stosuje się, jeżeli inwestycja dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002r., a ponadto zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym, uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku. Podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z przedmiotowego odliczenia jest zakończenie inwestycji przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego.

Istotną kwestią jest ustalenie, czy, kiedy i komu wydane zostało pozwolenie na budowę. Instytucja prawna pozwolenia na budowę została określona w art. 28-40, rozdział 4- postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych ustawy z dnia 07 lipca 1994r. - prawo budowlane (Dz. U. Nr 207 z 2003r., poz. 2016 z późniejszymi zmianami). W świetle art. 28 tej ustawy pozwolenie na budowę warunkuje rozpoczęcie robót budowlanych, związanych z realizacją danej inwestycji. Oznacza to, iż pozwolenie na budowę jest ostateczną decyzją administracyjną zawierającą takie pozwolenie. Natomiast art. 40 ustawy prawo budowlane stanowi, iż organ, który wydał decyzję określoną w art. 28 jest obowiązany za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz wykaże sie prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdującej się w obszarze oddziaływania obiektu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nie uzyskano pozwolenia na budowę przedmiotowej inwestycji tj. budynku mieszkalnego. Decyzją z czerwca 2004r. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zatwierdził projekt budowlany budynku mieszkalnego jednorodzinnego, legalizująca samowolę budowlaną. Decyzja ta nie jest jednak decyzją, o której mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 07 lipca 1994r. Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz informacje zawarte w złożonym zapytaniu, podatnicy nie będą mogli odliczyć od dochodu spłaconych odsetek od otrzymanego kredytu, gdyż nie został spełniony warunek zawarty w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytających.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj