Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim
PDO-415/13/2005/1
z 23 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDO-415/13/2005/1
Data
2005.03.23



Autor
Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy w związku z zakupem gruntu w celu wybudowania domu jednorodzinnego można odliczyć od dochodu odsetki od zaciągniętego kredytu hipotecznego zapłacone w 2004r.?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Z 2005r. Nr 8, poz.60/ oraz art. 26b ust.17 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm./ stwierdzam, że przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2005r. stanowisko , iż spłata odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup działki pod budowę domu jednorodzinnego podlega odliczeniu od dochodu jest nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

W dniu 26 stycznia 2005r. złożony został w tutejszym Urzędzie wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Poruszono w nim zagadnienie odliczenia od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup tej działki przeznaczonej pod budowę domu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono , iż Pan wraz z małżonką w dniu 05.10.2004r. zakupili nieruchomość niezabudowaną w celu wybudowania domu jednorodzinnego. Na zakup tej działki uzyskali Państwo w ... w Gorzowie Wlkp. kredyt hipoteczny.

Zgodnie z art.26b ust.1 cytowanej ustawy odlicza się od dochodu faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust.1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1/ budową budynku mieszkalnego albo
2/ wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3/ zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4/ nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub lokalu przebudową budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Jak wynika z powyższego przepisu spłata odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości niezabudowanej nie mieści się w katalogu wydatków i nie podlega odliczeniu. W opisanym we wniosku stanie faktycznym oraz przedstawionym wyżej stanie prawnym stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku uznać należy za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj