Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej
PO-436/1/05
z 24 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-436/1/05
Data
2005.06.24



Autor
Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
lombardy
pożyczka
zastaw rzeczy


Pytanie podatnika
Czy rzeczy pozostawione w lombardzie w formie zastawu i nieodebrane, podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (J. t. Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 05.04.2005 r., uzupełnione wnioskiem z dnia 23.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia towarów używanych nie odebranych z lombardu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W dniu 24.05.2005 r. wpłynął uzupełniony wniosek dotyczący interpretacji podatnika.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przytoczonego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że jedną z Pana działalności gospodarczej jest prowadzenie lombardu. W ramach działalności przy udzielaniu pożyczek pod zastaw przyjmuje rzeczy używane, które stanowią zabezpieczenie udzielonej pożyczki. Na tę okoliczność sporządzona jest umowa pożyczki dotycząca kwoty udzielonej pożyczki oraz zapis - informacja, że w przypadku nie odebrania rzeczy w terminie 7 dni po ustalonym z klientem terminie zwrotu pożyczki, zastawione rzeczy przechodzą na własność lombardu.

Zdaniem Pana rzeczy, które nie zostały odebrane w terminie ustalonym umowie, stają się własnością lombardu i nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż w przepisach w Internetowym Systemie Informacji Podatkowej nie znalazł Pan jakiejkolwiek informacji na ten temat.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej informuje, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają te umowy, które są wymienione w katalogu czynności cywilnoprawnych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r, o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 z późn. zm.) - zwanej dalej "ustawą".

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że podstawą nabycia przez lombard zastawionych przedmiotów nie jest żadna z umów wskazanych w ustawie.

Prowadzi to do wniosku, że nabycie rzeczy nie odebranych z lombardu, nie będzie rodziło obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

POUCZENIE

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj