Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PP/443-59/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-59/05
Data
2005.06.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
remont środków trwałych
współwłasność


Pytanie podatnika
czy podatnik może na bieżąco odliczać podatek naliczony przy zakupach towarów i usług w związku z prowadzoną adaptacją i remontem lokalu wykorzystywanego w działalności polożonego w nieruchomości stanowiącej współwłasność podatnika i osoby trzeciej?


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: We wrześniu 2004r. Pan ... wspólnie z żoną nabył 1/3 część nieruchomości zabudowanej. W ramach posiadanego udziału zawarł z współwłaścicielem nieruchomości umowę wydzielenia części nieruchomości do samoistnego posiadania, w wyniku czego użytkuje lokal na parterze, w którym prowadzi działalność - biuro handlu nieruchomościami, połączony z lokalem mieszkalnym oraz mieszkania na poddaszu. Podatnik prowadzi adaptację lokalu mieszkalnego na parterze do funkcji tylko biurowej oraz remont i modernizację całego lokalu przeznaczonego na działalność. Wnioskodawca wystąpił z zapytaniem, czy po zakończeniu remontu suma poniesionych wydatków stanowić będzie podstawę do ustalenia wartości lokalu podlegającej amortyzacji oraz czy podatek naliczony przy zakupach może być na bieżąco rozliczany w podatku od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy:Według stanowiska Strony podatek naliczony przy zakupach towarów i usług dokonywanych w związku z prowadzonym remontem lokalu podlega na bieżąco rozliczeniu.

Ocena prawna stanowiska Strony:

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, którą zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Ust. 10 pkt 1 tego artykułu określa, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18, a ust. 11 stanowi, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Z ustawowych ograniczeń możliwości odliczenia podatku naliczonego, określonych w art. 88 ustawy, nie wynika zakaz odliczenia podatku od zakupu towarów i usług, jeżeli w późniejszym okresie wydatki te zwiększą wartość wykorzystywanego w działalności środka trwałego, który podlegać będzie amortyzacji zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże wartość nakładów, które podwyższą wartość wykorzystywanego w działalności lokalu należy ustalić na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym - w szczególności z uwagi na fakt, że lokal użytkowy nie stanowi wyodrębnionej własności Podatnika. Podatnik nie może zatem odliczyć podatku naliczonego od dokonywanych zakupów w pełnej wysokości, a jedynie od ich części, przypadających na podwyższenie wartości lokalu użytkowego.

W związku z powyższym, mimo słusznego stanowiska Strony w zakresie terminu rozliczenia podatku naliczonego przy zakupach, nie można uznać je za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj