Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ RPŁ/415 – 7 /ZIA/05
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ RPŁ/415 – 7 /ZIA/05
Data
2005.04.22



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
emerytura
obowiązek płatnika
pobór podatku
renta zagraniczna
wypłata
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy obowiązek płatnika w zakresie odprowadzenia podatku należnego spoczywa na Banku A, który realizując dyspozycję płatniczą otrzymaną od zagranicznego organu rentowo-emerytalnego, dokonuje wypłaty świadczenia, poprzez wystawienie krajowego polecenia przelewu do BANKU, który prowadzi rachunki odbiorców tych świadczeń, czy na BANKU?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie BANKU przedstawionej we wniosku złożonym do tut. Urzędu w dniu 10.03.2005 r.


p o s t a n a w i a


- uznać stanowisko spółki za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Bank A otrzymuje od zagranicznego organu rentowo-emerytalnego zlecenie wypłaty emerytury/renty zagranicznej, a następnie wystawia dyspozycję wypłaty tego świadczenia w formie polecenia przelewu w złotych polskich na rzecz odbiorcy, którego rachunek jest prowadzony w BANKU, BANKodbiera pliki zawierające dane dotyczące uznań /obciążeń rachunków klientów i wykonuje powyższe dyspozycje.

Zdaniem BANKU, w przedstawionej powyżej sytuacji, obowiązki płatnikaw zakresie odprowadzenia podatku należnego zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spoczywają na Banku A, który realizując dyspozycję płatniczą otrzymaną od zagranicznego organu rentowo-emerytalnego, dokonuje wypłaty ww. świadczenia na rzecz odbiorcy, poprzez wystawienie krajowego polecenia przelewu do BANKU. W związku z powyższym Bank A winien wystawić dyspozycję krajowego polecenia przelewu ww. świadczenia na kwotę pomniejszoną o należną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.Natomiast rola BANKU ogranicza się tu jedynie do funkcji uczestnika rozliczeń międzybankowych. W związku z powyższym BANK prosi o potwierdzenie prawidłowości przyjętego rozwiązania.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 8 ustawy Ordynacja podatkowa płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Polskie przepisy podatkowe dokładnie określają tryb poboru podatku od emerytur i rent z zagranicy.

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy od wypłacanych przez nie emerytur i rent.

Polecenie przelewu wystawione przez Bank A stanowi udzieloną BANKOWI dyspozycję uznania określoną kwotą rachunku wierzyciela prowadzonego przez BANK.

Z treści wniosku wynika, że to BANK ostatecznie dokonuje wypłaty tegoż świadczenia poprzez realizację dyspozycji polecenia przelewu środków pieniężnych na rachunek bankowy odbiorcy prowadzony przez ten bank. Oznacza to, że BANK spełnia przesłanki określone w art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jako płatnik dokonujący wypłaty emerytury/renty z zagranicy jest zobowiązany do naliczenia i poboru zaliczek miesięcznych od wypłaconej emerytury/renty.

W związku z powyższym w oparciu o przedstawiony stan faktyczny należy uznać stanowisko BANKU na nieprawidłowe.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, że:

- interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez BANK i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez składającego zapytanie,

- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej,

- nie będzie informował o zmianach stanu prawnego zaistniałych po dniu wydania interpretacji.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie składane za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj