Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423/36/05/MP
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423/36/05/MP
Data
2005.03.30


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
deklaracja podatkowa
dochód
dywidendy
gotówka
koszt
kurs waluty
likwidacja
łączenie
nabycie
należność
objęcie (nabycie)
objęcie udziałów
obowiązek płatnika
odliczenia od podatku
pobór podatku
pożyczka
przejęcie
przychód
różnice kursowe
stan majątkowy (wartość zgromadzonego majątku, wartość zgromadzonego mienia)
strata
udział w zyskach osób prawnych
umorzenie
umowa
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
wierzytelność
zobowiązanie
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Jak i gdzie powinny zostać opodatkowane przychody z likwidacji spółki zależnej z siedzibą w Niemczech (należności z tytułu pożyczek udzielonych polskim podmiotom, które zostaną przejęte przez Podatnika, należności od Podatnika, które zostaną umorzone, gotówka) biorąc pod uwagę umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania z 14.05.2003 r.?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 17.01.2005 r.

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Podatnik posiada 100% udziałów w spółce z siedzibą w Niemczech. Głównymi aktywami tej spółki są należności z tytułu pożyczek udzielnych polskim podmiotom oraz należności od Podatnika. Przychodami związanymi z likwidacją spółki byłyby dla Podatnika przejęte wierzytelności, umorzone zobowiązania Podatnika oraz pozostała po zaspokojeniu wierzycieli gotówka.

W jaki sposób i gdzie powinny zostać opodatkowane przychody z likwidacji spółki zależnej biorąc pod uwagę postanowienia umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisanej w Berlinie 14.05.2003 r.?

Zdaniem Podatnika, przychód z likwidacji opodatkowany będzie w Niemczech w wysokości 5% zgodnie z art. 10 pkt 2a umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Następnie dochody te należy połączyć z pozostałymi dochodami Podatnika i dokonać odliczenia podatku zapłaconego w Niemczech zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przychód należy obniżyć o koszt nabycia udziałów zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Opodatkowanym w ten sposób przychodem z likwidacji zgodnie z art. 10 ust. 3 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania byłaby jedynie gotówka pozostała po zaspokojeniu zobowiązań w stosunku do wierzycieli. Zważywszy, że wierzytelności wyłączone są z pojęcia "dywidendy", wierzytelności z tytułu pożyczek udzielone polskiemu podmiotowi oraz umorzone zobowiązanie Podatnika wobec spółki z siedzibą w Niemczech opodatkowane byłyby jedynie w Polsce na zasadach ogólnych. Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochody osiągnięte poza terytorium RP należy łączyć z dochodami osiągniętymi na terytorium RP i dopiero wówczas dokonać odliczenia podatku pobranego w Niemczech. W przypadku poniesienia straty na likwidacji podmiotu niemieckiego Podatnik może o nią obniżyć dochód według zasad ogólnych, ponieważ strata taka nie jest wyłączona z takiego postępowania w art. 7 ust. 1-5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W poz. 20 deklaracji CIT-2 należy wykazać wszystkie przychody związane z likwidacją, tj. umorzenie zobowiązania Podatnika, przejęcie wierzytelności oraz uzyskaną gotówkę - pomniejszone o koszt nabycia udziałów spółki z siedzibą w Niemczech na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3, zgodnie z którym do przychodów nie wlicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt nabycia udziałów. W przypadku poniesienia straty na likwidacji poz. 20 deklaracji pozostałby pusta. W poz. 43 deklaracji CIT-2/0 należy wykazać w/w dochód, pobrany od niego podatek w Niemczech należy wykazać w poz. 44. Ewentualnej straty nie należy wykazywać. W przypadku, gdyby za granicą został pobrany podatek dochodowy od przekazywanej Podatnikowi gotówki (kwota przekazu pieniężnego byłaby już pomniejszona o podatek) do przychodu należałoby dodać kwotę gotówki przed pobraniem podatku. Do operacji związanych z likwidacją należy zastosować następujące kursy średnie NBP:

- do umorzenia zobowiązań - z dnia zawarcia umowy o umorzeniu (ewentualne różnice kursowe powstałe z rozbieżności pomiędzy kursem z dnia zarachowania zobowiązania, a dniem zawarcia umowy o umorzeniu nie staną się przychodem lub kosztem podatkowym),

- do przejętych wierzytelności - z dnia zawarcia umowy cesji wierzytelności,

- do otrzymanej gotówki - kurs kupna walut danego banku z dnia wpływu gotówki na konto Spółki.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

W myśl art. 22 ust. 2 tej ustawy podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych nie mających siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...) ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu, chyba że umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu stanowi inaczej. Stosownie do art. 22a ustawy przepisy art. 22 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Również zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym o osób prawnych podatek dochodowy z tytułu otrzymania majątku w związku z likwidacją zagranicznej osoby prawnej wynosi 19% przychodu z uwzględnieniem przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W sprawie przedstawionej w piśmie znajdzie zastosowanie umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90).

W tym miejscu należy generalnie zauważyć, że to firma z siedzibą w Niemczech będzie ewentualnym płatnikiem podatku od wartości likwidowanego swojego majątku przekazywanego dla Podatnika. Podatek ten powinna więc pobrać i odprowadzić na rachunek niemieckiego Urzędu podatkowego. Dlatego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie jest właściwy do wypowiadania się w sposób rozstrzygający na temat obowiązków podatkowych w/w płatnika.

Jeśli więc odpowiednio interpretując prawo płatnik niemiecki pobierze i odprowadzi podatek, to zastosowanie będzie miał art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z którym otrzymane dochody podlegające opodatkowaniu w Niemczech należy połączyć z dochodami Podatnika osiągniętymi w Polsce i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odliczyć kwotę równą podatkowi zapłaconemu w Niemczech na zasadach powołanego przepisu.

Ustosunkowując się jednak do stanowiska Podatnika - Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego zauważa, że w jego ocenie zastosowanie mieć powinien art. 22 ust. 1 powołanej umowy, zgodnie z którym dochody osoby mającej siedzibę w umawiającym się Państwie (Polska) bez względu na to, gdzie są osiągane, a nie są objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej umowy - podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (Polsce). Przychody z tytułu likwidacji spółki z siedzibą w Niemczech nie są bowiem w ocenie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego dochodami z dywidend w rozumieniu art. 10 ust. 3 powołanej umowy. Ten wymienia bowiem m. in. dochody: z akcji, z praw do udziału w zysku, do udziału w zyskach, dochody zrównane z dochodem z akcji. Nie należą do nich dochody z likwidacji majątku. W tym znaczeniu przychody z tytułu likwidacji spółki w Niemczech powinny być opodatkowane w Polsce według stawki 19% - zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy. Przychód ten stanowi:

- wartość likwidowanego majątku - art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy - z uwzględnieniem art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc w istocie jedynie nadwyżka majątku likwidowanej spółki ponad koszt objęcia lub nabycia tego majątku; gdy ta nadwyżka nie wystąpi - nie wystąpi przedmiotowy tytuł do opodatkowania,

- wartość umorzonych zobowiązań wobec likwidowanej spółki - art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy,

- otrzymana gotówka - art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Opodatkowanie na zasadach art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest opodatkowaniem ryczałtowym, tzn. opodatkowaniem w/w przychodu bez potrącania kosztów uzyskania przychodów. Dlatego w świetle art. 7 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym nie uwzględnia się w/w przychodów (z tytułu likwidacji) już opodatkowanych ryczałtowo i kosztów uzyskania przychodów z tym związanych.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art. 14 b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie składane w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj