Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sokółce
US.II/443-20/ŻT/05
z 11 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.II/443-20/ŻT/05
Data
2005.07.11



Autor
Urząd Skarbowy w Sokółce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Ewidencje


Słowa kluczowe
sprzedaż środków trwałych
towar używany
zaginięcie dokumentu
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż środka trwałego nabytego 15.10.1998 r. podlega obowiązkowi naliczenia podatku VAT należnego - brak dokumentu nabycia na skutek kradzieży dokumentacji z tego roku?


Dnia 22 kwietnia 2005 r. złożył Pan w tutejszym organie podatkowym wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej podatku VAT należnego od sprzedaży środków trwałych.We wniosku przedstawił Pan następujący stan faktyczny, uzupełniony pismem z dnia 30.05.2005 r. i 22.06.2005 r.:

Działalność gospodarczą rozpoczął Pan 1 lutego 1989 r. i rozliczał się z podatku dochodowego przy zastosowaniu karty podatkowej. W ówczesnym stanie prawnym nie był Pan zobowiązany do prowadzenia ewidencji środków trwałych. Rozliczenie na zasadach ogólnych i prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów rozpoczął Pan od dnia 1 stycznia 1995 r. Z tym dniem stał się Pan również podatnikiem podatku VAT (rejestracja dla celów VAT - 29.12.1994 r.).

Sformułował Pan również własne stanowisko w sprawie, twierdząc, że biorąc pod uwagę rok produkcji środka trwałego (1987) należy domniemywać, że obrót tym środkiem nie rodził obowiązku naliczenia podatku VAT, ponieważ maszyna została wprowadzona do obrotu przed datą rozpoczęcia funkcjonowania ustawy o VAT. Na tej podstawie uważa Pan, że przy sprzedaży należy zastosować zwolnienie z VAT.

W piśmie z dnia 22.06.2005 r. uzupełnił Pan swoje stanowisko, twierdząc że ze względu na kradzież dokumentów z 1998 roku, tj. rejestrów VAT, książki przychodów i rozchodów jak również dokumentów źródłowych w tym m.in. faktury środka trwałego wymienionego w poz. 11 pisma z dnia 30.05.2005 r. z powodu upływu czasu, nie potrafi Pan określić od kogo został nabyty ww. środek trwały i czy dostawca był podatnikiem podatku VAT. Nie jest Pan w stanie określić czy został obniżony podatek VAT należny o podatek VAT naliczony wynikający z faktury zakupu tego środka trwałego.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług wymienione są zwolnienia od podatku. Stosownie do treści ust. 1 pkt. 2 cytowanego wyżej artykułu zwolniona od podatku jest dostawa towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Zgodnie z przepisem art.43 ust. 1 pkt. 2 ustawy VAT zwolnienie podatkowe obejmuje dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Pojęcie towarów używanych, dla celów tego zwolnienia, zawarte jest w art. 43 ust. 2 ustawy. Przez towary używane rozumie się:budynki i budowle lub ich części, jeśli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło minęło co najmniej 5 latpozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres użytkowania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Jak wynika z powyższej regulacji ustawodawca uzależnił prawo podatnika do skorzystania z tego zwolnienia od tego, czy podatnikowi przysługiwało uprzednio prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Przez brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów należy rozumieć sytuacje, w których prawo to nie przysługiwało lub zostało wyłączone na mocy przepisu szczególnego. W przypadku nabycia przez podatnika towaru, kiedy podatek w ogóle nie występuje - np. w odniesieniu do nabycia towarów od innego podatnika w warunkach korzystania ze zwolnienia przedmiotowego, sprzedaż taka również będzie korzystała ze zwolnienia. Ze zwolnienia będzie korzystała również między innymi dostawa towarów używanych, które zostały nabyte przed wejściem w życie ustawy o podatku VAT.

Biorąc pod uwagę rozbieżność w Pana wyjaśnieniach, które wpłynęły do tutejszego Urzędu Skarbowego w formie wyjaśnień dniu 30.05.2005 r. i 22.06.2005 r., należy stwierdzić, że przy sprzedaży omawianego środka trwałego należy odprowadzić podatek VAT należny.

Brak dokumentów nabycia środka trwałego na skutek kradzieży, data wprowadzenia go do obrotu oraz niemożność stwierdzenia faktów z powodu upływu czasu, nie jest podstawą do zastosowania zwolnienia z podatku VAT.

Do obowiązków podatnika należy zapewnienie skutecznej ochrony dokumentacji księgowej, dowodów źródłowych oraz ewidencji przed zniszczeniem lub nieupoważnionym dostępem osób trzecich. Kradzież dokumentów nie zobowiązuje organu podatkowego do zastąpienia podatnika w udokumentowaniu jego działalności gospodarczej.

Reasumując, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w przedstawionej sytuacji nie spełnione zostały przesłanki określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiące podstawę zwolnienia od opodatkowania sprzedaży środka trwałego w postaci prasy hydraulicznej P6320.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj