Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-15-1/05/AJ
z 16 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-15-1/05/AJ
Data
2005.02.16


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
biura
koszty uzyskania przychodów
moment powstania przychodów
obrót papierami wartościowymi
obrót publiczny
przeniesienie akcji
przychody należne
rachunek papierów wartościowych
rachunek pieniężny
regulamin
rejestracja
rozliczanie (rozliczenia)
sprzedaż akcji
udział w zyskach osób prawnych
uznanie
zapis
zasada kasowa
zlecenia


Pytanie podatnika
Czy przychód podatkowy z tytułu sprzedaży akcji własnych stanowi przychód należny dla Spółki w momencie zawarcia transakcji sprzedaży tych akcji, tj. wg Spółki w momencie złożenia oświadczenia obu stron o zbyciu i nabyciu akcji, a wydatki na nabycie tych akcji stanowiły koszt w momencie powstania przychodu należnego z tytułu ich zbycia?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 11.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.01.2005.)

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie ze stanem faktycznym podanym przez Podatnika, w dniu 29 grudnia Spółka złożyła zlecenie w biurze maklerskim dotyczące sprzedaży 200 000 sztuk akcji własnych w ramach transakcji sesyjnych zwykłych, realizowanych na rynku regulowanym. Transakcje te zostały zrealizowane na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Transakcja sprzedaży akcji notowanych na warszawskiej Giełdzie podlega rozliczeniu w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Zgodnie z regulaminem KDPW transakcje z dnia 29 grudnia zostały rozliczone w terminie T+3 od dnia zawarcia transakcji, tj. w dniu 3 stycznia 2005 r. i w tym dniu na rachunek Spółki wpłynęły środki pieniężne z tytułu sprzedanych akcji.

Spółka prosi o potwierdzenie, że przychód podatkowy zrealizowany przez Spółkę z tytułu sprzedaży akcji własnych stanowił przychód należny dla Spółki w momencie zawarcia transakcji sprzedaży tych akcji, tj. zdaniem Spółki w momencie złożenia oświadczenia obu stron o zbyciu i nabyciu akcji oraz w konsekwencji wydatki na nabycie tych akcji stanowiły koszt podatkowy w momencie powstania przychodu należnego z tytułu ich zbycia. Zdaniem Spółki przychód z tytułu sprzedaży akcji powstał w momencie zawarcia transakcji sprzedaży tych akcji, tj. w dniu 29 grudnia 2004 r. Po dokonaniu sprzedaży Spółka utraciła bowiem prawo do swobodnego dysponowania tymi akcjami, a nabywca mógł nimi swobodnie dysponować. Rozliczenie transakcji w KDPW stanowi, zdaniem Spółki, jedynie czynność techniczną, a tym samym nie jest działaniem prawotwórczym i nie decyduje o momencie powstania przychodu.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Spółki wyrażonego we wniosku.

Obrót papierami wartościowymi dopuszczonymi do publicznego obrotu reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447 ze zm.).

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi umowa zobowiązująca do przeniesienia papierów wartościowych, przenosi te papiery z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych. Natomiast w myśl art. 7 ust. 5 jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, dokonanie zapisu na rachunku papierów wartościowych na podstawie umowy zawartej na rynku regulowanym oraz w wypadku obrotu organizowanego przez dom maklerski, następuje po przeprowadzeniu rozliczenia transakcji przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Tak więc rozliczenie transakcji w KDPW nie jest tylko czynnością techniczną, lecz ma charakter prawotwórczy.

Termin rozliczenia transakcji przez KDPW jest określony w § 52 regulaminu KDPW. Zgodnie z ust. 1 wymienionego przepisu uznanie rachunku pieniężnego uczestnika rozliczającego następuje jednocześnie z zarejestrowaniem zbycia papierów wartościowych na prowadzonym dla niego koncie ewidencyjnym w KDPW. Obciążenie rachunku pieniężnego uczestnika rozliczającego następuje jednocześnie z zarejestrowaniem nabycia papierów wartościowych na prowadzonym dla niego koncie ewidencyjnym w KDPW. Z chwilą wykonania czynności, o których mowa w ust. 1, transakcję uważa się za rozliczoną w KDPW.

W odniesieniu do transakcji zawartych na regularnej sesji obrotu na giełdzie lub regulowanym rynku pozagiełdowym rozliczenia transakcji dokonuje się trzeciego dnia od dnia zawarcia transakcji.

System rozliczeń transakcji jest tak skonstruowany, żeby była zapewniona jednoczesność przekazania papierów wartościowych i pieniędzy. Jest to tzw. zasada DVP (delivery versus payment – wydanie przy płatności). Zbycie papierów wartościowych następuje z chwilą dokonania rozliczenia transakcji w KDPW. W przedmiotowej sprawie nastąpiło to w dniu 3 stycznia 2005 r.

Spółka uważa, że przychód z tytułu sprzedaży akcji będzie stanowił przychód należny w momencie zawarcia transakcji sprzedaży akcji, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) W myśl tego przepisu za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Zasada ta ma jednak zastosowanie wyłącznie do tych podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie obrotu papierami wartościowymi.

Akcje sprzedawane przez Spółkę są akcjami własnymi, w związku z czym nie można uznać przychodu powstałego z ich zbycia jako przychodu związanego z działalnością gospodarczą.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje szczególnego momentu powstania przychodu z tytułu sprzedaży akcji. Należy jednak zauważyć, że ustawodawca nowelizując art. 10 ust. 1 dotyczący dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych, uznał, że takim dochodem (przychodem) jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji). Wskazywałoby to na zasadę kasową jako ogólną zasadę rozliczania dochodu związanego ze zbyciem akcji. W związku z powyższym, zdaniem Naczelnika Drugiego Mazoweickiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, przychód z tytułu zbycia akcji, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powstanie dla Spółki w dniu 3 stycznia 2005 r. W tym samym dniu Spółka będzie miała prawo zaliczyć wydatki poniesione na nabycie tych akcji do kosztów uzyskania przychodu, na podstawie art. 16 ust. 8 w/w ustawy, zgodnie z którym wydatki na objęcie lub nabycie akcji w spółce są kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych akcji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o takiej zmianie.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj