Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/PD-4230Z-29/05/EL
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/PD-4230Z-29/05/EL
Data
2005.07.06



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
księgi rachunkowe
objęcie udziałów
rok podatkowy
strata


Pytanie podatnika
W ocenie Spółki, w sytuacji gdy rozliczenie połączenia odbywa się metodą łączenia udziałów i spółka przejmowana nie zamyka swych ksiąg na dzień połączenia i nie składa CIT-8 za rok, w którym nastąpiło połączenie, nie można ustalić straty w spółce przejmowanej na dzień wykreślenia jej z KRS. W związku z powyższym, art.7 ust.3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej ustawą) nie znajduje tu zastosowania. Spółka przejmująca ma prawo doliczyć do swoich przychodów i kosztów uzyskania przychodów za rok kończący się 31.12.2004r. przychody i koszty uzyskania przychodów spółki "I" za okres od 1 stycznia 2004r. do dnia wykreślenia jej z KRS.


D E C Y Z J A


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie na podstawie art.14b § 5 pkt 1 Ordynacji podatkowej ( tekst jednolity Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60) oraz art.7 ust. 3 pkt 4 i art.7 ust.2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. nr 54, poz.654 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 5 maja 2005r. Sp. z o.o. "P", reprezentowanej przez radcę prawnego, na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2005r. nr 1471/DPD2/423/23/05/KZ w którym stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2005r., zostało uznane za nieprawidłowe

o r z e k a

  • zmienić zaskarżone postanowienie i
  • uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Spółka z o.o. "P" pismem z dnia 7 lutego 2005r. złożyła wniosek do Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie o udzielenie informacji w trybie art.14a § 1 Ordynacji podatkowej o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 7 grudnia 2004r. nastąpiła rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym połączenia Spółki "P" (spółka przejmująca) i Spółki "I" (spółka przejmowana). Przed dniem połączenia spółka przejmowana była spółką zależną w 100% od Spółki przejmującej. Połączenie zostało rozliczone metodą łączenia udziałów, stosownie do unormowań art.44c ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002r. nr 76 poz.694 ze zm.). W ocenie Spółki, w sytuacji gdy rozliczenie połączenia odbywa się metodą łączenia udziałów i spółka przejmowana nie zamyka swych ksiąg na dzień połączenia i nie składa CIT-8 za rok, w którym nastąpiło połączenie, nie można ustalić straty w spółce przejmowanej na dzień wykreślenia jej z KRS. W związku z powyższym, art.7 ust.3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej ustawą) nie znajduje tu zastosowania. Spółka przejmująca ma prawo doliczyć do swoich przychodów i kosztów uzyskania przychodów za rok kończący się 31.12.2004r. przychody i koszty uzyskania przychodów spółki "I" za okres od 1 stycznia 2004r. do dnia wykreślenia jej z KRS.


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z dnia 22 kwietnia 2005r. nr 1471/DPD2/423/23/05/KZ uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Fakt nie sporządzenia na dzień połączenia spółek sprawozdań finansowych i zeznania rocznego CIT-8 nie uprawnia Spółki do ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym z pominięciem postanowień zawartych w art.7 ust.3 pkt.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka przejmowana działała przez pewną część 2004r i w tym okresie osiągnęła przychody i ponosiła koszty, a tym samym mimo braku zamknięć rocznych, osiągnęła dochód lub poniosła stratę w rozumieniu art.7 ust.2 w/w ustawy.Jeżeli zatem Spółka przejmowana zakończyła działalność stratą, to strata ta, stosownie do postanowień art.7 ust.3 pkt 4 ustawy nie może zostać uwzględniona przy ustalaniu dochodu do opodatkowania Spółki.


Spółka, pismem z dnia 5 maja 2005r. złożyła zażalenie na opisane wyżej postanowienie, zarzucając naruszenie postanowień art.7 ust.4 ustawy, poprzez błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie. Wniosła o zmianę zaskarżonego postanowienia i wydanie interpretacji zgodnie ze stanowiskiem Spółki "P".


Dyrektor Izby Skarbowej po rozważeniu zarzutów zażalenia zważył co następuje :


Zgodnie z treścią art.7 ust.3 pkt 4 ustawy, przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Stosownie do treści przepisu art. 7 ust. 2 ustawy, podatnik ponosi stratę, jeżeli w roku podatkowym koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów.Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego połączenie Spółek zostało rozliczone na podstawie art.44c ust.2 pkt 2 ustawy o rachunkowości, metodą łączenia udziałów. W myśl przepisu art. 12 ust.3 tej ustawy, można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych, gdy w myśl ustawy rozliczenie przejęcia jednostki następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki. Na tej podstawie księgi przejmowanej Spółki "I" nie zostały zamknięte na dzień wykreślenia jej z Krajowego Rejestru Sądowego tj. w dniu 10.12.2004r. zarejestrowania połączenia przez Sąd Rejestrowy.Łączone Spółki, mając jako podstawę prawną art.12 ust.3 ustawy o rachunkowości, nie zamknęły ksiąg rachunkowych na dzień połączenia i w konsekwencji nie zamknęły na ten dzień własnego roku podatkowego. W sprawie nie ma zatem zastosowania art.8 ust.6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W rozpatrywanym przypadku w Spółce "I" w roku 2004, nie wystąpi strata podatkowa, gdyż ta odnosi się do roku podatkowego. Rok podatkowy tej Spółki, rozpoczęty 1 stycznia 2004r., zgodnie z przytoczonymi przepisami, nie został zamknięty i strata podatkowa za ten rok nie mogła zostać ustalona. Na dzień połączenia Spółki prawidłowo, na podstawie art. 44c. ust.3 ustawy o rachunkowości, zsumowały poszczególne pozycje odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów według stanu na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny i dokonaniu odpowiednich wyłączeń.Należy zatem stwierdzić, iż w przypadku przedstawionym w piśmie, odnośnie roku 2004, nie będzie miał zastosowania art.7 ust.3 pkt 4 ustawy. Powołany przepis będzie miał natomiast zastosowanie do strat spółki przejętej, osiągniętych w latach poprzedzających rok przejęcia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj