Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPŁ/423-25/05/KMP
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPŁ/423-25/05/KMP
Data
2005.06.14



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
kapitał rezerwowy
objęcie udziałów
obowiązek płatnika
rezerwy
uchwała wspólników
udział kapitałowy
udział w zyskach
udział w zyskach osób prawnych
umorzenie udziałów
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy zakup przez Spółkę własnych udziałów w celu umorzenia (które nastąpiło bez obniżania kapitału zakładowego, a w oparciu o kapitał rezerwowy pochodzący z zysku z lat ubiegłych poprzez obniżenie tego kapitału w wysokości specjalnie utworzonej na ten cel rezerwy) nie spowodowało powstania obowiązku podatkowego dla wspólników pozostających w spółce?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ w związku ze złożeniem w dniu 12.04.2005 r. (data wpływu 20.04.2005.) wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki - w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko przedstawione przez płatnika w ww. wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonała zakupu własnych udziałów w celu ich późniejszego umorzenia. Na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników podjętej w trybie art. 199 i art. 200 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 z 2000 r., poz. 1037 ze zm.) umorzenie udziałów nastąpiło bez obniżania kapitału zakładowego. Udziały zostały umorzone w oparciu o kapitał rezerwowy pochodzący z zysku z lat ubiegłych poprzez obniżenie tego kapitału w wysokości specjalnie utworzonej na ten cel rezerwy. Spółka twierdzi, iż czynność ta nie spowodowała powstania obowiązku podatkowego dla wspólników pozostających w spółce. Składając przedmiotowy wniosek Spółka prosi o potwierdzenie prawidłowości zajętego stanowiska.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Za dochód uzyskany ze źródła przychodów, określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4, czyli za dochód z udziału w zyskach osób prawnych uważa się dochód faktycznie uzyskany z tego udziału.

Uzyskanie zwiększonego udziału w majątku spółki i w konsekwencji większego dochodu w przyszłym zysku spółki wynikającego z umorzenia części udziałów nie może być uznane za dochód z udziału w zyskach osób prawnych, gdyż podatkowi dochodowemu od osób fizycznych nie podlega wzrost wartości rzeczy lub praw majątkowych, lecz m. in. przychody z tego tytułu. Dochód powstanie dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia tych udziałów za cenę przewyższającą koszty uzyskania przychodu z tego tytułu.

W związku tym, w przypadku opisanym w przedmiotowym wniosku Spółka jako płatnik nie ma obowiązku pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od zwiększonej wartości udziału (akcji) uzyskanego przez pozostałych w spółce udziałowców z tytułu umorzenia części udziałów bez obniżenia kapitału zakładowego.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, iż:

1. interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez płatnika i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez składającego zapytanie;

2. interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu oraz uzasadnienie przyczyn uznania interpretacji zawartej w niniejszym postanowieniu za niewłaściwą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj