Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPŁ/415-26/05/SOS
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPŁ/415-26/05/SOS
Data
2005.06.14



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
konwersja
objęcie (nabycie) akcji
obowiązek płatnika
obrót papierami wartościowymi
obrót publiczny
oferta publiczna
osoby fizyczne
papier wartościowy
przychód z kapitału pieniężnego
sprzedaż akcji
świadectwo udziałowe
uchwała wspólników
udział w zyskach osób prawnych
umorzenie akcji
umowa kupna-sprzedaży
wezwanie
zakup akcji
zaliczka na podatek
zapis
zezwolenie
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
W odpowiedzi na wezwanie Spółki z 26.01.2005 r. akcjonariusze-osoby fizyczne sprzedali Spółce akcje w celu umorzenia. Czy zwolnienie z art. 52 updof stosuje się do dochodów z odpłatnego zbycia akcji nabytych w drodze konwersji świadectw udziałowych, a Spółka jako płatnik nie będzie miała obowiązku pobierania od tych dochodów zryczałtowanego podatku?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ w związku ze złożeniem w dniu 13.04.2005 r. (data wpływu 18.04.2005.) wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko przedstawione przez płatnika w ww. wniosku zanieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w dniu26.01.2005 r., działając w trybie art. 151 ustawy Prawo o publicznym obrociepapierami wartościowymi ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedażakcji Spółki. W odpowiedzi na to wezwanie akcjonariusze, będący osobamifizycznymi, sprzedali na rzecz Spółki akcje w celu ich umorzenia.

Spółka twierdzi, iż wypłacone kwoty, będące dla sprzedającychdochodem, korzystają ze zwolnienia zawartego w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy opodatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) w związku z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. ozmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórychinnych ustaw. Przepis ten stanowi, że zwolnione z podatku dochodowego odosób fizycznych są, w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia2003 r., dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które sądopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych napodstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo wregulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 49 z 2002 r., poz. 447 ze zm.).

W opinii Spółki zwolnienie wynikające z art. 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie miało zastosowanie do dochodów z odpłatnego zbycia akcji Spółki nabytych w drodze konwersji świadectw udziałowych, więc jako płatnik nie będzie miała obowiązku pobierania od tych dochodów zryczałtowanego podatku dochodowego. Składając przedmiotowy wniosek Spółka prosi o potwierdzenie prawidłowości zajętego stanowiska.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) - dalej: updof, za przychody zkapitałów pieniężnych uważa:

a.. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowośćprawną lub spółdzielni (...) - art. 17 ust. 1 pkt 4,

b.. Należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody zodpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną orazpapierów wartościowych - art. 17, ust. 1 pkt 6 lit. a.

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94,poz. 1037 ze zm.) przewiduje instytucję umorzenia akcji:

1.. przymusowego - bez zgody akcjonariusza,

2.. dobrowolnego - za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przezspółkę.

Jeżeli spółka zidentyfikuje akcjonariusza, od którego kupuje akcje w celuich umorzenia, czyli ogłosi o zakupie własnych akcji w celu ich umorzenia iwezwie, aby się zgłaszali akcjonariusze chcący zbyć swoje akcje (na wezwanie spółki akcjonariusze zgłaszają się imiennie), wówczas między spółką a akcjonariuszem zawierana jest umowa sprzedaży akcji.

Jeśli z uchwały walnego zgromadzenia oraz z zawartej umowy sprzedaży wynika, że sprzedaż akcji spółce nastąpiła w celu ich umorzenia, wtedy tak uzyskany przychód należy zaliczyć do przychodów określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 24 ust. 5 updof, czyli do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianieustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 z 2003 r., poz. 1956 ze zm.) dochody uzyskane po dniu31.12.2003 r. z odpłatnego zbycia akcji dopuszczonych do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych w sposób określony w art. 52 pkt 1 lit. b updof są zwolnione z podatku dochodowego, pod warunkiem, że akcje te zostały nabyte przed 01.01.2004 r.

Zwolnienie dotyczy tylko dochodów z odpłatnego zbycia akcji, awięc dochodów określonych w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaliczenie przychodów ze sprzedaży akcji Spółce w celu ich umorzenia, do tego źródła przychodów może dotyczyć tylko przypadku gdy zbycie akcji spółki giełdowej ma charakter anonimowy.

W związku z powyższym, w przypadku przedstawionym przez Spółkę wprzedmiotowym wniosku, Spółka jako płatnik ma obowiązek pobrania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, że:

1.. interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez płatnikai stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez składającego zapytanie;

2.. interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia doDyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu oraz uzasadnienie przyczyn uznania interpretacji zawartej w niniejszym postanowieniu za niewłaściwą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj