Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-119/05/GW
z 23 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-119/05/GW
Data
2005.05.23



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Przekroczenie obrotu

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
proporcja


Pytanie podatnika
Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, czy powinna dokonać korekty o której mowa w art. 91 ustawy o VAT?


Z przedstawionego we wnioskach stanu faktycznego wynika, iż w 2004r., Spółka rozliczała podatek naliczony przy zastosowaniu proporcji o której mowa w art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Proporcja określona zgodnie z w/w artykułem za 2003r. wyniosła ponad 99%. W związku z powyższym, na podstawie ust. 10 tego artykułu Spółka miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego. Proporcja wyliczona na koniec roku dla okresu o którym mowa w art. 163 ust. 2 ustawy o VAT, tj. od maja do grudnia 2004r., wyniosła również powyżej 99%. Wątpliwości podatnika dotyczą art. 91 ust. 1 w/w ustawy, tj. czy w opisanym stanie faktycznym Spółka ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, czy powinna dokonać korekty o której mowa w w/w artykule?

Zdaniem Spółki ma ona prawo do odliczenia podatku w całości, w związku z czym nie jest zobowiązana do dokonania korekty o której mowa w art. 91 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Pełna realizacja prawa do odliczenia podatku naliczonego została ograniczona przepisami art. 88 i art. 90 wyżej przytoczonej ustawy oraz obowiązkiem w zakresie dokonywania korekty podatku naliczonego, wynikającym z art. 91 ustawy o VAT.

W myśl art. 90 ust. 1 w/w ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

kolei przepis art. 90 ust. 2 ustawy stanowi, że jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01 % kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie. Jednocześnie należy podkreślić, że przepis art. 91 ust. 7 stanowi, iż przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Mając na uwadze powyższą treść przepisu art. 91 w/w ustawy należy stwierdzić, że konieczność dokonania ewentualnej korekty VAT naliczonego dotyczy także sytuacji, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi na podstawie art. 90 ust. 10 pkt 1 i dokonał takiego obniżenia. Należy zatem uznać, iż dyspozycja wymienionego przepisu wskazuje, że ustalenie i stosowanie przez podatnika w poprzednim roku podatkowym wskaźnika udziału czynności, z którymi ustawa wiąże prawo do odliczenia podatku naliczonego, w obrocie ogółem w wysokości 99 % (co ze względu na treść art. 90 ust. 10 ustawy oznacza pełne prawo do odliczenia podatku) nie zwalnia podatnika z konieczności zastosowania przepisu art. 91 ust. 1 ustawy i dokonania stosownej korekty VAT naliczonego z wyjątkiem sytuacji, gdy kwota korekty nie przekroczy 0,01 % kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że proporcja obliczona zgodnie z art. 90 ust 2 - 7 oraz art. 163 ust. 2 w/w ustawy dla zakończonego roku 2004 wyniosła 100%, a zatem podatnik nie ma obowiązku dokonywania korekty o której mowa w art. 91 ust. 1 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj