Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-1691/KW/05
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-1691/KW/05
Data
2005.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
nabycie prawa
roszczenia


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług nabycia praw do roszczeń odszkodowawczych.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1,3,4, art. 14b § 1,2, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) oraz art.5 i art.8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 18.03.2005r. (data wpływu 21.03.2005r.) w sprawie potwierdzenia stanowiska w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu zawarcia umowy przelewu praw do roszczeń odszkodowawczych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdzastanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej w przedstawionej sprawie i uznaje je jako prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 21.03.2005r. do tut. Organu Podatkowego wpłynął wniosek Wspólnoty Mieszkaniowej z dnia 18.03.2005r., uzupełniony pismem z dnia 29.03.2005r. (data wpływu 04.04.2005r.) oraz pismem z dnia 24.05.2005r. (data wpływu 25.05.2005r.), w sprawie potwierdzenia stanowiska w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu zawarcia umowy przelewu praw do roszczeń odszkodowawczych.

Z treści złożonych pism wynika, że w związku z prowadzonym postępowaniem sądowym przeciwko deweloperom z tytułu wad budowlanych budynku, właściciele nieruchomości w formie zawartej umowy przelewu, scedują nieodpłatnie na Wspólnotę Mieszkaniową, przysługujące im prawa do roszczeń odszkodowawczych, związanych z wadami części wspólnych nieruchomości. Ewentualne środki uzyskane od deweloperów przeznaczone zostaną w całości na usunięcie wad budowlanych części wspólnych nieruchomości.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ Podatkowy informuje, że zgodnie z art.5 ustawy z dnia 11marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Wyżej wymienione czynności podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Natomiast, zgodnie z art. 8ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5ust. 1pkt1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

W związku z powyższym, zdarzenie nabycia praw do roszczeń odszkodowawczych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem, w przedstawionej sytuacji, gdy Wspólnota Mieszkaniowa na podstawie zawartej umowy przelewu nabywa od właścicieli nieruchomości prawa do roszczeń odszkodowawczych, związanych z wadami fizycznymi części wspólnych nieruchomości, to czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem Wspólnoty Mieszkaniowej, zawartym we wniosku, przedmiotowa umowa przelewu praw nie podlega podatkowi od towarów i usług.

Tym samym tut. Organ Podatkowy podziela stanowisko Wspólnoty w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności nabycia praw do roszczeń odszkodowawczych. Jednocześnie tut. Organ Podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tej interpretacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Strony, wiąże jedynie tut. Organ Podatkowy oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj