Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2-443/53/2005
z 27 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D2-443/53/2005
Data
2005.06.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
obrót wierzytelnościami
pośrednictwo finansowe


Pytanie podatnika
Czy zakup wierzytelności na własny rachunek i następnie ich odsprzedaż lub windykacja długów od dłużnika - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.04.2005r. wpłynął wniosek Strony z dnia 15.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w ramach prowadzonej działalności dokonuje m.in. zakupu przeterminowanych wierzytelności poprzez zawarcie umowy kupna - sprzedaży za określoną kwotę niższą aniżeli dana wierzytelność. W zależności od sytuacji Spółka albo ściąga całą należność albo zawiera następną umowę z dłużnikiem w której określa kwotę długu do spłaty oraz nowe warunki spłaty. We wniosku Spółka informuje, iż Wojewódzki Urząd Statystyczny - usługi polegające na obrocie wierzytelnościami (kupno - sprzedaż) na własny rachunek - klasyfikuje do symbolu PKWiU 65.23.10 - 00 Usługi pośrednictwa finansowego pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane.
Postawiono pytanie:
1. Czy zakup wierzytelności na własny rachunek i następnie ich odsprzedaż lub windykacja długów od dłużnika - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W przedmiotowej sprawie zajęto następujące stanowisko:

Usługi polegające na zakupie wierzytelności, a następnie na ich sprzedaży lub windykacji są czynnościami, do których nie ma zastosowania ustawa o podatku od towarów i usług. Zdaniem Strony wynika to z faktu, że w momencie kiedy Spółka staje się właścicielem prawa - są to jej własne wierzytelności.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, następująco:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z pózn. zmian.) - opodatkowanie podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez usługi, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 powołanej ustawy.
Obrót wierzytelnościami tj. zakup w celu dalszej odsprzedaży lub windykacji stanowi świadczenie usług.
Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji z wyjątkiem usług elektronicznych, stosownie do art. 8 ust. 3 ww. ustawy.
Stawka podstawowa podatku od towarów i usług w myśl art. 41 ust.1 cyt. ustawy wynosi 22 %.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy są zwolnione od podatku VAT.
Zgodnie z poz. 3 załącznika Nr 4 do cyt. ustawy zwolnione od podatku VAT są usługi pośrednictwa finansowego zakwalifikowane wg PKWiU jako sekcja J ex (65 - 67) z wyłączeniem usług ściągania długów oraz faktoringu (pkt 5 poz. 3 tego załącznika).

Świadczone przez Spółkę usługi polegające na nabywaniu na własne ryzyko wierzytelności, w celu dalszej ich odsprzedaży lub windykacji w oparciu o zawartą umowę, sklasyfikonane wg PKWiU do Sekcji J ex (65-67): obrót wierzytelnościami - w zakresie jakim podmiot podjął czynności polegające na rzeczywistej windykacji należności, stanowią dostawę usług finansowych faktoringu lub ściągania długów i wobec powyższego są opodatkowane podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy według stawki 22 %.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj