Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PP2-1/443-49/05
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2-1/443-49/05
Data
2005.05.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
montaż
roboty budowlano-montażowe
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Dotyczy stosowania 7% stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży elementów kamiennych wraz z montażem w obiektach budownictwa mieszkaniowego.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2 marca 2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 4 marca 2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 22 marca 2005 r. Pana … prowadzącego Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Produkcyjno-Usługowo-Handlowe “…” w …, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a m

uznać stanowisko Podatnika, że ma prawo do stosowania 7% stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży elementów kamiennych wraz z montażem w obiektach budownictwa mieszkaniowego - za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że PWPUH “…” jest producentem elementów kamiennych tj. parapetów, schodów, posadzek, elementów kominkowych montowanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego, sklasyfikowanych jako PKOB 111 i 112. Przedsiębiorca przy sprzedaży ww. towarów wraz z montażem stosuje 22% stawkę podatku od towarów i usług dla towarów, natomiast dla usługi montażu tych elementów stosuje 7% stawkę podatku VAT. Zdaniem Podatnika na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) poz. 161 załącznika Nr 3 do tej ustawy, oraz w związku ze zmianami wprowadzonymi rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150) możliwe jest zastosowanie jednej, 7% stawki podatku VAT na sprzedaż elementów kamiennych wraz z montażem.

Strona prosi o potwierdzenie przedstawionego stanowiska.

Rozstrzygając powyższą kwestię organ podatkowy wziął pod uwagę co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a tej ustawy wskazuje, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty zaś związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego – art. 146 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z zasadami tworzenia grupowań PKWiU uregulowanymi w rozdziale 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby (sprzęt, maszyny, urządzenia) m.in. z następującymi zastrzeżeniami:

– roboty instalacyjne, montażowe wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,

– gdy w określonej klasie nie została wyodrębniona odpowiednia podkategoria dla robót instalacyjnych i montażowych, czynności te klasyfikuje się w grupowaniach obejmujących dany wyrób.

– budowlane roboty instalacyjne klasyfikuje się w dziale 45.

Oznacza to, że jeśli producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, to jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym ten wyrób. Natomiast jeżeli firma usługowa (budowlana) montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, to jej czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dane usługi budowlane.

Mając zatem na uwadze fakt, iż zasadniczym przedmiotem działalności Podatnika jest produkcja elementów kamiennych (dostawa towaru) , a świadczenie usług montażowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego jest świadczeniem dodatkowym, to w takim przypadku uregulowania zawarte w powołanym wcześniej przepisie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy o podatku VAT nie będą miały zastosowania, i właściwa będzie stawka podatku VAT odpowiednia dla danego wyrobu tj. 22%.

Dodatkowo tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż przywołany przez Podatnika art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wprowadza dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy stawkę podatku w wysokości 7 %, jednakże z zastrzeżeniem ust. 12, zgodnie z którym stawkę 7% dla czynności wymienionych w poz. 161 załącznika Nr 3 stosuje się przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów, z tym, że dopiero od dnia 1 stycznia 2008 r. - zgodnie z art. 176 pkt 4 tej ustawy. Natomiast cytowany przez Podatnika przepis § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150) wprowadził zmianę do załącznika Nr 1 tego rozporządzenia, poprzez dodanie poz. 19 w brzmieniu, iż 7% stawkę podatku VAT stosuje się do montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach budownictwa mieszkaniowego i budynkach zbiorowego zamieszkania. Zdaniem organu podatkowego, nie można rozszerzać interpretacji tego przepisu na montaż parapetów, posadzek, elewacji i innych wyrobów, nie będących oknami czy drzwiami. Określa on bowiem ściśle rodzaj wyrobu, którego montaż podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT.

Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia .

W myśl art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia .

Zgodnie z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo do wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj