Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-77a/05/LS
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-77a/05/LS
Data
2005.05.06



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
przeniesienie składników majątkowych


Pytanie podatnika
Czy przeniesienie własności zorganizowanej części przedsiębiorstwa bankowego zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem ?


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że zawarła Ona umowę sprzedaży, na podstawie której zobowiązała się przenieść na nabywcę zorganizowaną część przedsiębiorstwa bankowego obejmującą zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności w zakresie rachunków papierów wartościowych. Zgodnie z umową w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzą:

prawa z umów zawartych z dotychczasowymi klientami oraz zobowiązania dotyczące tych umów;

gospodarcza własność intelektualna;

informacje poufne dotyczące zorganizowanej części przedsiębiorstwa bankowego;

wiedza marketingowa;

metodologie stosowane w zakresie rozwiązań informatycznych wykorzystywanych dla potrzeb zawiadamiania klientów o stanach rachunków;

konkretne rozwiązania informatyczne umożliwiające dokonywanie wyceny aktywów netto obsługiwanych funduszy;

księgi odnoszące się do przenoszonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa bankowego;

całość innego majątku rzeczowego będącego własnością Strony używanego, przysługującego lub wykonywanego wyłącznie lub głównie w związku z działalnością przenoszonej zorganizowanej części działalności bankowej.

W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie jej stanowiska, że transakcja ta nie jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Przepis ten stanowi wyjątek od zasady wynikającej z art. 5 ustawy, który określa przedmiot opodatkowania. Jednocześnie w/w ustawa nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwa. Definicja taka została zawarta w art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), w myśl którego przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności;

1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5)koncesje, licencje i zezwolenia;

6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8)tajemnice przedsiębiorstwa;

9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy przy tym zaznaczyć, iż wyliczenie zawarte w art. 55¹ K.c. stanowi jedynie przykładowe wskazanie składników, jakie może obejmować przedsiębiorstwo.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmuje zespół składników przeznaczonych do prowadzenia działalności w zakresie rachunków papierów wartościowych. Jednakże z wniosku nie wynika, aby w/w część przedsiębiorstwa została wyodrębniona per extra (na zewnątrz), tj. formalnie wyodrębniona w oddział Strony, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego jako odrębna jednostka organizacyjna, czy też by posiadała cechy indywidualizujące, odróżniające ją od Strony. Należy zatem uznać, iż jako przedmiot transakcji nie stanowi przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jak również zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, o którym mowa w w/w przepisie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj