Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/2/415-23/05/35965
z 22 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/2/415-23/05/35965
Data
2005.06.22



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dywidendy
podatek
udziałowiec
wysokość zaliczki


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy wysokości pobieranego zryczałtowanego podatku od dywidendy wypłacanej obywatelowi Czech, który jest jedynym udziałowcem ww. spółki.


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że jedynym udziałowcem Spółki jest obywatel Czech, który posiada w Czechach firmę i tam się rozlicza (poświadczenie miejsca zamieszkania - rezydencji - podatnika z dnia 12 kwietnia 2005 roku wydane przez Urząd Skarbowy w Hradec Kralove). W miesiącu listopadzie i grudniu 2004 r. wnioskodawca udziałowcowi temu dokonał zaliczkowej wypłaty dywidendy, od której potrącono zryczałtowany 19% podatek dochodowy od osób fizycznych oraz sporządzono deklarację PIT-8A. Wątpliwości wnioskodawcy budzi fakt, czy jako płatnik jest zobowiązany pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od dokonanej wypłaty dywidendy w wysokości 10% czy też 19%.

Zdaniem wnioskodawcy od wypłacanych dywidend należy potrącać zgodnie z postanowieniami konwencji zawartej pomiędzy Polską a Czechami zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% a nie 19%.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stosownie do postanowień art. 3 ust. 2 a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). W myśl art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Zgodnie jednak z postanowieniami ust. 2 powołane powyżej przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub nie pobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem uzyskania od podatnika certyfikatu rezydencji. Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 Umowy sporządzonej w Warszawie dnia 24 czerwca 1993 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od odchodu i majątku (Dz. U. z 1994 r. Nr 47, poz. 189) dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Umawiającym się Państwie. Jednakże, w myśl art. 10 ust. 2 tej Umowy, dywidendy te mogą być jednak opodatkowane także w Umawiającym się Państwie i według prawa tego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoja siedzibę, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, to podatek ten nie może przekroczyć:a) 5% kwoty dywidend brutto, jeżeli odbiorcą dywidend jest spółka (inna niż spółka osobowa), której udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 20%,b) 10% kwoty dywidend brutto we wszystkich pozostałych przypadkach.Postanowienia niniejszego ustępu nie naruszają opodatkowania spółki w odniesieniu do zysków, z których dywidendy są wypłacane.Reasumując powyższe stwierdzić należy, że zgodnie z umową sporządzoną w Warszawie dnia 24 czerwca 1993 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od odchodu i majątku do opodatkowania przychodu z dywidend, w przypadku, o którym mowa w zapytaniu, powinna mieć zastosowanie 10 % stawka podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj