Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostródzie
PP/443-32/05
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-32/05
Data
2005.07.04



Autor
Urząd Skarbowy w Ostródzie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
instalacja
montaż
nabycie wewnątrzwspólnotowe
rozliczanie podatku od towarów i usług
urządzenie


Pytanie podatnika
Czy słusznie dokonano obniżenia podatku należnego za m-c kwiecień 2005r. na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) z tytułu dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego urządzeń wentylacyjnych wraz z montażem z Czech, jeżeli:
- po wcześniejszym wyrejestrowaniu się dla potrzeb nabyć wewnątrzwspólnotowych z dnia 19.10.2004r., firma ponownie zarejestrowała się w dniu 05.06.2005r. (potwierdzenie rejestracji z dnia 06.05.2005r.),
- dokonano nabycia wewnątrzwspólnotowego fakturą z dnia 06.04.2005r.


Na podstawie art. 216, art. 14a §1, §3 i §4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. tekst jednolity z 2005r., Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika w sprawie.

Wnioskiem z dnia 27.05.2005r. (data wpływu 07.06.2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 17.06.2005r. (data wpływu 21.06.2005r.) oraz pismem z dnia 23.06.2005r. (data wpływu 27.06.2005r.) firma zwróciła się z zapytaniem:
Czy słusznie dokonano obniżenia podatku należnego za m-c kwiecień 2005r. na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) z tytułu dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego urządzeń wentylacyjnych wraz z montażem z Czech, jeżeli:

  • po wcześniejszym wyrejestrowaniu się dla potrzeb nabyć wewnątrzwspólnotowych z dnia 19.10.2004r., firma ponownie zarejestrowała się w dniu 05.06.2005r. (potwierdzenie rejestracji z dnia 06.05.2005r.),
  • dokonano nabycia wewnątrzwspólnotowego faktura z dnia 06.04.2005r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż kontrahent z Czech jest zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych i posiada tzw. NIP unijny. Dostawa wewnątrzwspólnotowa po stronie czeskiej została opodatkowana stawką podatkową w wysokości 0%, jako podstawę prawną powyższego ustalenia (w tłumaczeniu na język polski) podano: „Wywóz/dostawa/wewnątrzwspólnotowy/a jest zwolniony od DPH wg paragraf 64 ustęp 1 ustawy nr 235/2004 Sb”. Powyższa transakcja została ujęta w jednej pozycji na fakturze z dnia 06.04.2005r. o treści (w tłumaczeniu na język polski): „dostawa urządzeń wentylacyjnych i ich montaż oraz elementów regulacyjnych dla paletowego magazynu ziemniaków”. Do faktury pierwotnej wystawionej w koronach czeskich wystawiono fakturę wewnętrzną w polskich złotych w przeliczeniu na średni kurs NPB na dzień wystawienia faktury.

Ponadto Spółka informuje, iż do obowiązków nabywcy ww. urządzenia należało wybudowanie fundamentów dla osadzenia urządzeń wentylacyjnych, wykonanie otworów dla klapy wydmuchowej, zapewnienie środków mechanicznych do montażu między innymi: wózek widłowy, drabinę, rusztowania itp. Natomiast do dostawcy z Czech ww. urządzeń należało zamontowanie i uruchomienie urządzeń – stopień trudność tych czynności określono jako średni (ww. urządzenie służy do regulacji temperatury i wilgotności w przechowalni ziemniaków i jest sterowane komputerowo).

Stosownie do przepisów art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów”.

W oparciu o art. 9 ust. 1 ww. ustawy: „Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzenia jako właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę lub na ich rzecz”.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym w art. 9 ust. 1 i 2, w świetle regulacji art. 10 ust. 1 pkt 3b ww. ustawy, nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, stanowiłyby dostawę towarów, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2.

Przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 wymienionej powyżej ustawy stanowi bowiem, iż miejscem dostawy towarów, w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Oznacza to, iż pod pojęciem instalacji, montażu urządzeń nie należy rozumieć czynności, które mógłby wykonać sam nabywca, np. korzystając z załączonej instrukcji.

Ponadto w art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy: „Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne (…) nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138”.

Na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 2 ww. ustawy: „Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje (…) w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 – w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca”.

Spółka dokonująca przedmiotowego nabycia prawidłowo wystawiła fakturę wewnętrzną, gdyż zgodnie z art. 106 ust. 7 ww. ustawy: „W przypadku, czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz import usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie”.

Reasumują, na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz wyżej cytowanych przepisów wynika, iż dokonane nabycie urządzeń wentylacyjnych wraz z montażem przez Spółkę nie może zostać zakwalifikowane jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W przypadku przedmiotowego nabycia miejscem dostawy towaru a zarazem krajem, w którym powinno ono być opodatkowane jest Polska. W związku z powyższym podatek należny z tytułu ww. nabycia mógł zostać rozliczony w Polsce przez dostawcę z Czech, o ile był zarejestrowanym podatnikiem w Polsce dla podatku od towarów i usług, bądź rozliczony przez nabywcę. W przypadku, gdy podatnik z Czech wystawił fakturę ze stawką podatku od wartości dodanej w wysokości 0%, należy przyjąć, iż obowiązek podatkowy został „przeniesiony” na Spółkę. Zgodnie z ww. regulacjami prawnymi w tym zakresie, polska firma prawidłowo wystawiła fakturę wewnętrzną na udokumentowanie powyższej transakcji oraz miała prawo na jej podstawie obniżyć podatek należny, przy czym nie z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego, lecz z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Dlatego tut. Organ podatkowy uważa, iż zgodnie z cytowanymi art. 10 ust. 1 pkt 3b, art. 22 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy błędnie ujęto rozliczenie podatku należnego w deklaracji VAT-7 w pozycji nr 30, 31, tj. „Nabycia wewnątrzwspólnotowe” i przedmiotowe nabycie wraz montażem powinno zostać rozliczone w pozycji nr 34, 35: „Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca”.

Ponadto należy stwierdzić, iż w ww. sytuacji nie występuje obowiązek wynikający z art. 97 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, iż: „Podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonania tych czynności”.

W związku z powyższym orzeka się jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj