Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/SD-DF/415/84/JG/05
z 22 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/SD-DF/415/84/JG/05
Data
2005.06.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż akcji
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy obowiązku podatkowego od dochodu ze sprzedaży akcji w sytuacji ich nabycia w 1998 roku od Stowarzyszenia Pracowników.


Postanowienie


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8 poz.60) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


postanawia


- uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedłożonego wniosku wynika, iż w 1998 roku nabył Pan akcje serii A Spółki P. S.A. od Stowarzyszenia Pracowników P., którego był Pan członkiem. Na podstawie uchwały Nr 3/1/2004 z dnia 7 stycznia 2004 roku Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy M. S.A. nastąpiło połączenie tej spółki z P. S.A..W wyniku połączenia (fuzji) spółek akcje serii A Spółki P. uległy ekwiwalentnej zamianie na akcje serii F Spółki M. S.A.. Emisja akcji serii F oraz ich wydanie nastąpiło na Giełdzie papierów Wartościowych w obrocie publicznym.

W Pana ocenie sprzedaż w 2004 roku akcji nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem zostały spełnione wszystkie przesłanki do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U Nr 202, poz. 1956) w związku z art. 52 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), a mianowicie:
#61607; przesłanka nabycia akcji w sposób określony w art. 52 pkt 1 lit b ww. ustawy o p.d.o.f. tj. nabycia akcji dopuszczonych do obrotu publicznego, nabytych na podstawie publicznej oferty (decyzja Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Nr DSP/E/4111/17/03/28/2004 z dnia 30.06.2004r. wprowadzająca akcje serii F do publicznego obrotu),
#61607; przesłanka wynikająca z przepisu art.19 w/w ustawy o zmianie ustawy o p.d.o.f. oraz niektórych innych ustaw tj. nabycia akcji przed 1 stycznia 2004 roku. Nabycie akcji miało charakter podmiotowy i wymagało określonego działania nabywcy (zawarcia umowy, przyjęcia prawa własności akcji, zapłaty ceny).

Z regulaminu odpłatnego zbycia akcji P. S.A. na rzecz członków Stowarzyszenia Pracowników P. S.A. wynika, iż podmiotami uprawnionymi do objęcia akcji są osoby, będące członkami Stowarzyszenia. Kryterium do nabycia określonej ilości akcji była kwota należnych składek członkowskich, wniesionych przez członka stowarzyszenia. Akcje przysługiwały wyłącznie członkom stowarzyszenia według opracowanej listy uprawnionych przez Zarząd Stowarzyszenia w oparciu o Uchwałę Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia.
Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, iż zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Za przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art.17 ust.1 pkt 6 lit. a ustawy o p.d.o.f. uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.Na mocy art. 52 pkt 1 lit b ustawy o p.d.o.f. ustawodawca zwolnił od podatku dochodowego w okresie od 1 stycznia 2001 roku do dnia 31 grudnia 2003 roku dochody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art.92 lub 93 przepisów ustawy z dnia z 21 sierpnia 1997 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (tekst jednolity: Dz.U z 2002r. Nr 49, poz. 447 z późn. zm.).

Jednocześnie na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 powołanej wyżej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw przepisów ustawy, o których mowa w art. 1, tj. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 roku z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 roku, pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 roku.
W świetle powołanego przepisu na osobach fizycznych, które zbyły papiery wartościowe, nabyte przed 1 stycznia 2004 roku nie ciąży obowiązek składania zeznania o osiągniętym dochodzie pod warunkiem, że papiery wartościowe zostały nabyte na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych tj. w warunkach wskazanych w art.52 pkt 1 lit b ustawy o p.d.o.f.
Niespełnienie w/w warunków wyklucza możliwość objęcia zwolnieniem sprzedaży akcji.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 1998 roku nabył Pan akcje w ofercie skierowanej wyłącznie do członków Stowarzyszenia, zatem nie spełniła Pan przesłanki nabycia akcji w ofercie publicznej, o której mowa w art. 52 pkt 1 lit b w/w ustawy o p.d.o.f.. W wyniku operacji połączenia (fuzji) spółek wszedł Pan w posiadanie po dniu 1 stycznia 2004 roku akcji serii F Spółki M. S.A.. W świetle powyższego, nie został spełniony warunek zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia papierów wartościowych - tj. termin nabycia akcji przed dniem 1 stycznia 2004 roku.

Zatem uzyskany dochód w 2004 roku ze sprzedaży akcji serii F nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art.19 powołanej wyżej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw w związku z art. 52 pkt 1 lit b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem zamiana statusu prawnego Spółek nie ma wpływu na tryb nabycia pierwotnych akcji - poza ofertą publiczną.W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, że uzyskany w 2004 roku dochód ze sprzedaży akcji serii F Spółki M. S.A. nabytych przez akcjonariusza w 2004 roku nie spełnia warunku do zwolnienia przedmiotowego tzn. nabycie akcji nie nastąpiło przed 1 stycznia 2004 roku, wobec powyższego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i winien być rozliczony w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45. ust. 1a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT-38).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj