Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnie
PDF-415/15/KG/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-415/15/KG/05
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód z działalności wykonywanej osobiście
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Czy, w przypadku opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzeń wypłacanych przez sąd, przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych jako podstawę należy przyjąć przychód po pomniejszeniu go o należny podatek od towarów i usług ?


Postanowienie

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie

stwierdza

że stanowisko Pani H. P. zam.... zawarte we wniosku z dnia 26.04.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, skierowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieluniu, a następnie przesłanym do tutejszego Urzędu (data wpływu 02.05.2005 r.) celem udzielenia odpowiedzi, zgodnie z właściwością, w części dotyczącej podatku dochodowego jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pani H. P. wnioskiem z dnia 26 kwietnia 2005 r. zwróciła się z prośbą do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieluniu o udzielenie informacji w przedmiocie stosowania prawa podatkowego, m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Z uwagi na to, że podatniczka ma miejsce zamieszkania na terenie działania Urzędu Skarbowego w Oleśnie, pismem z dnia 28.04.2005 r. (data wpływu 02.05.2005 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu skierował zapytanie podatniczki do Naczelnika tutejszego Urzędu, celem udzielenia odpowiedzi w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak wynika z treści art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny, przedstawiony przez podatniczkę w wyżej podanym wniosku przedstawia się następująco.

Pani H. P. jest adwokatem i prowadzi Kancelarię Adwokacką. W ramach swojej działalności prowadzi sprawy, w których jest wyznaczona jako pełnomocnik lub obrońca z urzędu. W sprawach karnych jako obrońcę wyznacza ją sąd lub prokurator, a w sprawach cywilnych Okręgowa Rada Adwokacka . Z tytułu prowadzenia spraw z urzędu, sąd przyznaje na jej rzecz wynagrodzenie. Sąd jako płatnik od wypłacanego podatniczce wynagrodzenia pobiera zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od całego wynagrodzenia w sytuacji, gdy w wynagrodzeniu tym jest zawarty podatek od towarów i usług. Zdaniem podatniczki takie działanie płatnika jest nieprawidłowe, gdyż powoduje, że zaliczka na podatek dochodowy jest pobierana także od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z treścią art.13 pkt 6) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zmianami) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art.10 ust.1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art.14 ust.2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powołanych przez organy władzy lub administracji państwowej lub samorządowej, z wyjątkiem przychodów o których mowa w pkt 9.

Z przedstawionego wyżej stanu faktycznego wynika, że podatniczka wykonując zawód adwokata otrzymuje wynagrodzenie wypłacane przez sąd z tytułu prowadzenia spraw z urzędu.

W świetle cytowanego wyżej przepisu uzyskany przychód z wyżej wymienionego tytułu należy zakwalifikować do przychodów o których mowa w tym przepisie.

Zasady pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłacanych z tego tytułu należności zostały określone w art.41 i 42 wyżej wymienionej ustawy.

Jak wynika z treści art.41 ust. 1, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom fizycznym m.in. z tytułu określonego w art.13 pkt 6 ustawy, jako płatnicy są obowiązane pobierać zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczka ta wynosi 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art.22 ust.9 wyżej wymienionej ustawy oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Zgodnie z treścią art.22 ust.9 pkt 4 ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułu określonego w art.13 pkt 6 wynoszą 20 % uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe.

Zaliczkę obliczoną w podany wyżej sposób, zgodnie z art.41 ust.1a , zmniejsza się, z zastrzeżeniem art.27b ust.1 pkt 2 i ust.2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Pobraną zaliczkę na podatek dochodowy, płatnik jest obowiązany przekazać, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, przesyłając równocześnie deklarację według określonego wzoru (art.42 ust.1).

Po zakończeniu roku, na podstawie otrzymanej od płatnika informacji PIT-8B przychody uzyskane z tego tytułu należy wykazać w zeznaniu podatkowym razem z pozostałymi przychodami uzyskanymi w danym roku podatkowym.

Należnością za wykonanie zlecenia jest kwota wynagrodzenia należnego wykonawcy w kwocie brutto. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest wyraźnego zapisu, że podstawą do ustalenia zaliczek na podatek dochodowy jest przychód pomniejszony o podatek od towarów i usług. W art.11 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o przychodach otrzymanych lub postawionych do dyspozycji podatnika.

Jednakże stosownie do art.155 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług.

Powyższy przepis stanowi podstawę prawną aby uznać, że w przypadku opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzeń wypłacanych przez sąd, przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, jako podstawę należy przyjąć przychód po pomniejszeniu go o należny podatek od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

pouczenie

Zgodnie z art.14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj