Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.III/VAT/443/24/1/2005
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/VAT/443/24/1/2005
Data
2005.06.07



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
stawki podatku
wystawca faktury


Pytanie podatnika
Małżonkowie prowadzili działalność gospodarczą na imię obojga małżonków od 1995 r. (w formie tzw. spółki małżeńskiej), przy czym jeden z nich występował jako podatnik podatku od towarów i usług. W 1996 r. zakupili nieruchomość. Przy zakupie odliczono podatek naliczony - sprzedający naliczył podatek VAT od wartości budynku w stanie nieukończonym, nie naliczył natomiast podatku VAT od wartości prawa użytkownia wieczystego. Przed oddaniem obiektu do użytkowania i w trakcie wynajmowania nieruchomości zostały poniesione nakłady modernizacyjne, które przekroczyły 30% jego wartości początkowej. Obiekt został oddany do użytkowania z końcem roku i od 1997 r. służył za przedmiot najmu. W związku z powyższym, Podatnik wnosi o wydaniee interpretacji jak opodatkować na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż ww. nieruchomości oraz jak wystawić fakturę?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15, art. 29 ust. 5, art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 1 i ust. 6, art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 23.05.2005r. wniosku dotyczącym opodatkowania dostawy nieruchomości (towaru używanego), przy zakupie której został odliczony VAT i która następnie była wykorzystywana w sposób ciagły dla celów zarobkowych.

Ocena prawna

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary (art. 2 pkt 6 ww. ustawy) rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegajacych opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Stawka podatku co do zasady wynosi 22% - art. 41 ust. 1 ustawy.

Przepisy ustawy w art. 43 ust. 1 pkt 2 przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonujacemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku naleznego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane (ust. 2 pkt 1) rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Zgodnie z postanowieniami ust. 6 tegoż artykułu, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy wymienionych w ust. 2 pkt 1, jezeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości poczatkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niz 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższych przepisów wynika, iż w stanie faktyczym wskazanym w zapytaniu nie można zastosować zwolnienia od podatku przwidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemajace osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujace samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w spsób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegajace na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciagły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majatkowa (wspólność ustawowa), obejmujaca ich dorobek, który stanowią przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania tej wspólności przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Zakres przedmiotów stanowiacych dorobek małżonków określają w szcególności przepisy art.31 par.2 , natomiast art.33 tego kodeksu zawiera katalog przedmiotów majątkowych i praw, które nie należą do majątku dorobkowego przy wspólności ustawowej, wchodząc w skład majatków odrębnych każdego z małżonków. Istotą wspólności majątkowej małżeńskiej jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej). W czasie trwania wspólności majątkowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego, jak również nie może rozporządzać lub zobowiązywać się do rozporządzenia udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majatku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku (art.35 k.r.o.). Oboje małżonkowie są wprawdzie obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, jednakże każdy z nich może zarząd ten wykonywać samodzielnie z zastrzeżeniem, że dla dokonania czynności przekraczajacych zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda współmałżonka wyrażona w formie przewidzianej dla danej czynności prawnej (art.36 k.r.o.).

Skoro przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług są wskazane w ustawie czynności, a podatnikiem tego podatku jest podmiot wykonujący te czynności samodzielnie (we własnym imieniu i na własny rachunek), a więc także na rachunek należącego do niego niepodzielnie majątku wspólnego, to wykonywanie tych czynności przez jednego z małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej, np. sprzedaż rzeczy wspólnej czy świadczenie usługi przy wykorzystaniu takiej rzeczy (najem, dzierżawa itp.), nie stwarza samo przez się obowiązku podatkowego w tym podatku u drugiego z małżonków. Obowiązek podatkowy każdego z małżonków, wynikający z wykonania określonej czynności, może wystapić jedynie wówczas, gdy oboje są stroną transakcji obciążonej podatkiem. Tylko wówczas każde z nich we własnym imieniu i na własny rachunek (tj. rachunek majatku wspólnego) dokonuje czynności opodatkowanej, stając się przez to podatnikiem podatku od towarów i usług.Stosownie do art.106 ust.1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art.15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust.2, 4 i 5 oraz art.119 ust.10 i art.120 ust.16.

Mając na uwadze powyższe, tut. Organ stwierdza, że stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie jest słuszne, tj. sprzedaż nieruchomości stanowiącej wspólność majątkową małżeńską podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22%, a jej sprzedaż powinna zostać udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez tego z małżonków, który prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT i z tego tytułu jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż:

  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia;
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj