Interpretacja Urzędu Skarbowego w Otwocku
US.17.PG-I/415/06/IT/2005
z 2 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.17.PG-I/415/06/IT/2005
Data
2005.03.02



Autor
Urząd Skarbowy w Otwocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
likwidacja spółki cywilnej
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Małżonkowie prowadzili działalność gospodarczą na imię i nazwisko obojga (bez zawierania umowy spółki). Z dniem 31.XII.2004 r. małżonka zrezygnowała z prowadzenia działalności . Sporzadzony na dzień likwidacji remanent mąż wprowadził do działalności indywidualnej.
Czy należy opodatkować remanent ?


Na podstawia art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku odpowiadając na Pana wniosek z dnia 12 stycznia 2005 r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym mających zastosowanie do opodatkowania remanentu na dzień zmiany formy prowadzenia działalności , z działalności prowadzonej wspólnie przez małżonków ( bez zawierania umowy spółki cywilnej ) , na działalność kontynuowaną przez jednego z małżonków , wyjaśnia :

jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego działalność gospodarcza w zakresie produkcji materiałów budowlanych prowadzona była przez małżonków wspólnie ( bez zawierania umowy spółki cywilnej ), na podstawie odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej męża i żony.
Z dniem 31 grudnia 2004 r. żona zrezygnowała z prowadzenia działalności gospodarczej. Składniki majątku objęte remanentem na ten dzień zostały w całości włączone do działalności kontynuowanej indywidualnie przez męża. Wartość remanentu nie została opodatkowana.
Przedstawione we wniosku własne stanowisko podatnika dotyczące braku obowiązku opodatkowania remanentu na dzień zrezygnowania przez żonę z prowadzenia działalności gospodarczej jest prawidłowe.

W rozpatrywanym przypadku nie nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej, lecz zmiana działalności prowadzonej przez oboje małżonków na działalność kontynuowaną indywidualnie przez jednego z małżonków.
Obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują ustalenie dochodu i opodatkowanie wartości składników majątku objętych remanentem jedynie w razie faktycznej likwidacji działalności gospodarczej.
Jak stanowi art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 , poz. 176 z późn. zm. ). W razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów ( surowców ) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi – takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc , w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił – w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.

Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

  1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
  2. nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
  3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
  4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Z treści przytoczonego przepisu jednoznacznie wynika , że nie ma on zastosowania w sytuacji kontynuowania działalności gospodarczej w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj