Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PP/443-39/05
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-39/05
Data
2005.05.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
nieruchomości


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii wysokości podatku od towarów i usług z tytułu usług remontowych w obiektach mieszkalnych położonych na terenie Francji, które wykonuje Podatnik na rzecz osób fizycznych zarówno prowadzących działalność, jak i nie prowadzących działalności gospodarczej oraz wyjaśnienie sprawy rejestracji firmy na terenie Francji w celu rozliczania podatku od wartości dodanej i dokonywania rozliczania podatku VAT wg stawek obowiązujących w tym kraju.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 31.03.2005r. uzupełnionego pismem z dnia 20.04.2005r. (wpływ do tutejszego organu w dniu 21.04.2005r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

p o s t a n a w i a

uznać jako prawidłowe stanowisko Pana przedstawione w powyższym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 31.03.2005r. złożył Pan wniosek w sprawie udzielenia przez tutejszy organ interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii wysokości podatku od towarów i usług z tytułu usług remontowych w obiektach mieszkalnych położonych na terenie Francji, które wykonuje Pan na rzecz osób fizycznych zarówno prowadzących działalność, jak i nie prowadzących działalności gospodarczej . Ponadto w przedmiotowym wniosku wnosi Pan o wyjaśnienie sprawy rejestracji Pana firmy na terenie Francji w celu rozliczania podatku od wartości dodanej i dokonywania rozliczania podatku VAT wg stawek obowiązujących w tym kraju.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyraża Pan pogląd, iż usługi, o których mowa we wniosku świadczone poza granicami kraju należy opodatkować wg stawek podatku VAT w państwie, w którym nieruchomość się znajduje. Zatem Pana zdaniem winien Pan dokonać zgłoszenia rejestracyjnego na terenie Francji.

W świetle przedstawionego przez Pana stanu faktycznego tutejszy organ wyjaśnia, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535), opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o których mowa w w/w przepisie, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Natomiast w art. 8 ust. 3 cytowanej ustawy, ustawodawca wskazał, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Jednakże dla prawidłowego określenia miejsca powstania obowiązku podatkowego tj. określenia kraju, w którym należy rozliczyć podatek z tytułu wykonanej usługi, a w konsekwencji dla zastosowania właściwej stawki VAT – istotne znaczenie ma miejsce świadczenia usług w rozumieniu cytowanej ustawy o VAT.

Miejsce świadczenia, w przypadku świadczenia usług zdefiniowane zostało w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT jako miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, miejsce z którego świadczy usługi – miejsce gdzie świadczący posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania.

Od powyższej zasady wprowadzone zostały pewne odstępstwa, których kryterium wyodrębnienia stanowi m.in. rodzaj świadczonych usług lub miejsce faktycznego ich świadczenia.

Przepis art. 27 ust. 2 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomością, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Treść wyżej powołanego przepisu określa miejsce świadczenia usług związanych z nieruchomościami, jako miejsce ich opodatkowania, niezależnie od tego na rzecz jakiego podmiotu wykonywana jest usługa.

Miejsce opodatkowania usługi poza terytorium kraju oznacza, że świadczenie takiej usługi nie podlega opodatkowaniu w kraju, a obrót uzyskany z tytułu jej sprzedaży nie jest wykazywany w składanej przez podatnika deklaracji VAT-7.

W przypadku świadczenia przez Pana usług remontowych, związanych z nieruchomościami położonymi poza terytorium kraju, w jednym z państw członkowskich - miejscem świadczenia usług, a w konsekwencji miejscem powstania obowiązku podatkowego - będzie kraj położenia nieruchomości, tj. w przypadku opisanym przez Pana - Francja.

Skoro więc miejscem świadczenia usług, w myśl powołanego wcześniej art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT jest terytorium Francji, to zdarzenia gospodarcze mające miejsce poza terytorium naszego kraju nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, lecz podlegają opodatkowaniu wg stawek obowiązujących we Francji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, jest wiążąca – do czasu jej zmiany lub uchylenia –dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej, właściwych dla Pana.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu.

Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określając istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj