Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-80/05/KD/12677
z 4 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-80/05/KD/12677
Data
2005.03.04



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
gmina
obliczenie
obliczenie podatku
obniżenie podatku należnego
obniżka (obniżenie)
zamiana


Pytanie podatnika
Czy Gmina ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zamianą nieruchomości?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi nawnioski Strony: GS-03.MS.72220-16/05 z dnia 28.01.2005 r. (uzupełniony w dniu 18.02.2005 r.)oraz GS-03.MS.72220-12/05 z dnia 07.02.2005 r. w części dotyczącej zapytania nr 2 z zakresupodatku od towarów i usług

nie potwierdza

stanowiska Podatnika przedstawionego w tym zapytaniu i przedstawia własne stanowisko w przedmiotowej sprawie.

UZASADNIENIE

Gmina zamierza dokonać zamiany nieruchomości w oparciu o umowę z podmiotem gospodarczym. Nieruchomości będące przedmiotem zamiany obejmują zarówno nieruchomości gruntowe, budowle budynki, infrastrukturę techniczną. Czynność zamiany ww. towarów obliguje obie strony transakcji do rozliczenia podatku od towarów i usług na podstawie art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Transakcja ma nastąpić bez rozliczeń finansowych mimo wystąpienia różnic wartości nieruchomości objętych zamianą. Wartość nieruchomości przejętych przez Gminę wyliczona wg operatów szacunkowych jest wyższa od wartości nieruchomości, która ma być przekazana o ponad 100.000 zł. Przedmiotem przejęcia przez Gminę mają być nieruchomości zajęte pod drogi i urządzenia związane z ich eksploatacją, które następnie na podstawie odrębnych przepisów zostaną przekazane w zarząd odrębnej jednostce mającej obowiązek administrowania tymi obiektami.

Przedmiotem zapytania jest ustalenie, czy Gmina nabędzie prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony związany z powyższą zamianą. Zdaniem Wnioskodawcy prawo to mu nie przysługuje, ponieważ przejęte nieruchomości nie będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Tut. Urząd przedstawia odmienną ocenę prawną przedmiotowego zagadnienia. Ogólna zasada stanowiąca o prawie obniżenia podatku należnego o naliczony stanowi o konieczności istnienia związku poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi - wg unormowania zawartego w art. 86 ust. 1 ustawy. Prawdą jest, iż przejęta przez Gminę infrastruktura drogowa nie będzie sprzedana, Gmina nie będzie także osiągała z tyt. jej posiadania żadnych przychodów podlegających opodatkowaniu. Rozpatrując powyższe zagadnienie w tym kontekście należałoby Wnioskodawcy przyznać rację. Jednakże w ocenie Urzędu zdarzenie to należy analizować łącznie z czynnością przekazania przez Gminę innej nieruchomości. Podatek naliczony od przejmowanej nieruchomości nie wystąpiłby, gdyby nie miała miejsca inna czynność podlegająca opodatkowaniu, tj. przekazanie przez Gminę nieruchomości innemu podmiotowi. Odmienna ocena prawna tego zdarzenia skutkowałaby powstaniem wyłącznie podatku należnego, co przeczyłoby zasadzie neutralności podatku od towarów i usług.

W świetle przyjętej wykładni w ocenie Urzędu, Gmina nabywa uprawnienia do skorzystania z prawa obniżenia podatku należnego o naliczony wynikający z transakcji zamiany, podlegającej opodatkowaniu. W opisywanym przypadku występuje podstawa do odliczenia podatku tylko do wysokości podatku należnego rozliczonego przez Gminę z tyt. tej transakcji, jako, że przejęta nieruchomość nie ma związku z innymi (poza samą transakcją zamiany) czynnościami opodatkowanymi.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj